Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Promocja turystyczna

Promocja turystyczna

Więcej bunkrów dla turystów

pap 24-10-2014, ostatnia aktualizacja 24-10-2014 10:48

W lasach pod Ornetą w województwie warmińsko-mazurskim otwarto szlak turystyczny prezentujący poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. To jeden z najmniej znanych zespołów bunkrów w Polsce

Położony w Nadleśnictwie Orneta Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei. Trasa w kształcie pętli ma 3 km długości - jej przejście ze zwiedzaniem bunkrów zajmuje około półtorej godziny. Przy leśnych ścieżkach ustawiono 11 tablic informacyjnych prezentujących historię tej poniemieckiej pozycji obronnej oraz budowę, wyposażenie i przeznaczenie poszczególnych typów bunkrów.

Jak mówi Waldemar Ostrowski z Nadleśnictwa Orneta, nowy szlak ma umożliwić turystom zwiedzenie najciekawszych i najlepiej zachowanych schronów bojowych w tej okolicy. - Trójkąt Lidzbarski to jedyny zespół fortyfikacji w Polsce, który nie został nigdy dokładnie zbadany - dodaje.

Przed wytyczeniem szlaku dostęp do bunkrów był utrudniony. Budowle są ukryte w głębi lasów, z dala od dróg dojazdowych, często pośród podmokłych miejsc i bagien. Zostały wkomponowane w pagórkowaty leśny teren.

Ostrowski jest leśnikiem i miłośnikiem historii. Od kilku lat inwentaryzował i nanosił na mapę schrony i obiekty łączności, na które natrafiał w lasach. Odszukał też archiwalne niemieckie mapy sztabowe tej okolicy. Zebrał informacje o ponad 200 bunkrach. Dzięki temu Nadleśnictwo Orneta wydało własną turystyczną mapkę z zaznaczonymi fortyfikacjami.

- Zainteresowanie naszą mapą było bardzo duże, zaczęli przyjeżdżać turyści z całej Polski. Dlatego postanowiliśmy wytyczyć i oznakować szlak turystyczny - wyjaśnia.

W tworzeniu leśnego skansenu fortyfikacji pomagali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Allenstein" z Olsztyna. Oczyszczono wnętrza bunkrów, wycięto zarośla przy dojściu do nich i odbudowano fragmenty dawnych okopów.

Niemiecka linia obronna nazywana Trójkątem Lidzbarskim była pierwszym zespołem fortyfikacji zbudowanym po I wojnie św. w Prusach Wschodnich. Powstała na początku lat 30. ubiegłego wieku i obejmowała tereny pomiędzy Malborkiem, Mrągowem i Królewcem. Nazwa miała charakter propagandowy, bo - zgodnie z ograniczeniami zbrojeń narzuconymi po Traktacie Wersalskim - Niemcy mogli budować takie umocnienia tylko w rejonie Lidzbarka Warmińskiego.

Po dojściu Hitlera do władzy linię tych umocnień rozbudowano tak, by osłaniała pierścieniem stolicę prowincji - Królewiec. Szacuje się, że liczyła ponad 800 schronów bojowych oraz kilkaset schronów obserwacyjnych i biernych oraz punktów dowodzenia i łączności. W większości były to niewielkie bunkry ze stanowiskami karabinów maszynowych. Fortyfikacje ukryto w lasach, co miało chronić je przed atakami czołgów i ogniem artylerii.

Pierwotnym przeznaczeniem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego było wzmocnienie obrony Prus Wschodnich w razie wybuchu wojny z Polską. Niemcy skorzystali z tych pozycji dopiero w styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej. Oddziały niemieckie zostały wówczas zamknięte w kotle i zepchnięte do brzegów Zalewu Wiślanego. W niektórych rejonach zacięte walki trwały aż do połowy marca 1945 roku.

Przeczytaj więcej o:  Bunkier , II wojna światowa , militaria , szlak turystyczny , warmińsko-mazurskie

Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common