Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Właściciel wyprzedaje Fly.pl

F.F. 05-10-2015, ostatnia aktualizacja 05-10-2015 06:14

Już tylko 9 groszy kosztują akcje spółki Fly.pl na warszawskiej giełdzie. Wycena tego internetowego agenta turystycznego gwałtownie spadła, tyle, że wcześniej była wyraźnie przeszacowana

Prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelData Andrzej Betlej zwraca uwagę na wydarzenia z ostatniego tygodnia. Jego uwagę zwróciły zmiany kadrowe w niemieckich firmach turystycznych. „Mamy teraz do czynienia z wysypem informacji na tematy zmian kadrowych, modyfikacji struktury organizacyjnej i strategii biznesowej" - pisze. Z ciekawszych z punktu widzenia polskiego rynku warto zauważyć dwie. Nowa szefowa Thomasa Cooka na obszar Niemiec i Europy Centralnej, Stefanie Berk, zarządziła w podległym jej pionie poważną reorganizację. W jej wyniku szefem na Europę Centralną został dotychczasowy szef Thomas Cook Austria Ioannis Afukatudis. Będzie on teraz odpowiedzialny za Austrię, Szwajcarię, Czechy, Polskę i Węgry.

Z kolei działający w ramach grupy REWE, trzeci obecnie największy turystyczny koncern europejski (a drugi w Niemczech), czyli DER Touristik, również przechodzi reorganizację. Jest ona związana z nabyciem około 40 spółek turystycznych od szwajcarskiego koncernu Kuoni, który przenosi swój biznes głównie do Azji. W jej wyniku Ferid Nasr, współwłaściciel Eximu Holding, którego większą część sprzedał on grupie REWE, wszedł do zarządu koncernu. Obszar jego kompetencji obejmuje działalność koncernu w Czechach, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech.

Niebywały zjazd Fly.pl

Betlej wraca też do poruszonego tydzień temu tematu utraty wartości przez akcje giełdowego (z rynku NewConnect) pośrednika w sprzedaży wycieczek - Fly.pl. W ostatni piątek, po 25-procentowym spadku, osiągnął on kolejne minimum kursowe, które wyniosło 9 groszy. Jeszcze tydzień wcześniej było to 41 groszy. Warto zaznaczyć – pisze Betlej - że w okresie nieco ponad dwóch miesięcy kurs akcji spółki spadł aż ponad 110-krotnie, co robi bardzo duże wrażenie na obserwatorach giełdy. Jednocześnie autor zauważa, że ta „niewielka pod każdym względem spółka pośrednictwa w sprzedaży wycieczek" miała wcześniej „absurdalnie wysoką" wycenę – ponad 400 milionów złotych. Była ona zatem wyższa od wyceny drugiego pod względem obrotów w kraju biura podróży, czyli Rainbow Tours. Co ciekawe, porównanie Fly.pl ze znacznie większą spółką (także giełdową), Travelplanet.pl, prowadzi do wniosku, że ta pierwsza może być jeszcze nadal przewartościowana.

W sobotę rano okazało się z komunikatu spółki, że jej akcje w ostatnim tygodniu, czyli pomiędzy 28 września i kursem 41 groszy a 2 października z końcowym kursem 9 groszy, do totalnej wyprzedaży skierował główny właściciel, czyli spółka Słoneczne Inwestycje, posiadacz 79,03 procent akcji. Sprzedał on w ten sposób 61,34 procent akcji Fly.pl, ale zapewnił, że w ciągu roku nie będzie już sprzedawał pozostałych papierów. Całkiem możliwe, że sprawa ta może mieć ciekawy ciąg dalszy – komentuje Betlej - Komisja Nadzoru Finansowego może bowiem zażądać wyjaśnień w tak niezwykłej sprawie.

„Historia ta nie jest raczej korzystna dla postrzegania turystyki i może prowadzić do kojarzenia jej jako branży całkowicie niepoważnej. Może tak być również dlatego, że całkiem niedawno mieliśmy przypadek Alfy Star z jej równie kosmiczną wyceną (ponad 600 milionów złotych) oraz serialem pełnych optymizmu przesłań zakończonym nagłym zejściem ze sceny".

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  akcja , biuro podróży , cena , Exim Tours , Fly.pl , giełda , Grecos Holiday , Itaka , neckermann , Rainbow Tours , touroperator , TravelData , TUI , Wezyr Holiday

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common