Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Zamach w Ankarze zapowiada kłopoty

F.F. 12-10-2015, ostatnia aktualizacja 12-10-2015 06:15

66 milionów złotych warta jest nieprowadząca już działalności touroperatorskiej spółka Alfa Star. A wycena portalu Fly.pl skoczyła w ciągu tygodnia o 133 procent. Giełdowe absurdy obniżają prestiż branży turystycznej - te i inne wydarzenia komentuje ekspert

Ekspert od turystyki wyjazdowej Andrzej Betlej z TravelDaty, zwraca uwagę w cotygodniowym komentarzy na znaczące wydarzenia z minionego tygodnia. Prawdopodobnie najważniejszy, może okazać się sobotni zamach w Ankarze – pisze. Zginęło w nim 95 lub prawie 130 osób (różne źródła podają różne liczby). Biorąc pod uwagę coraz bardziej skomplikowaną wewnętrzną sytuację polityczną w Turcji oraz niepewny wynik nieodległych wyborów parlamentarnych (1 listopada), trzeba brać pod uwagę ryzyko kolejnych podobnych incydentów. To z kolei może się przełożyć na utrwalenie wizerunku tego kraju, jako stosunkowo mniej bezpiecznego co spowoduje zmniejszenie liczby turystów.

Zamachy już znacznie zmieniły turystykę wyjazdową Polaków (i nie tylko) przesuwając część popytu z kierunków północno-afrykańskich (Tunezja, Egipt, Maroko) na kierunki bezpieczniejsze (Hiszpania, Grecja, Portugalia, Bułgaria) – przypomina ekspert. Turcja również odnotowała pewne zmniejszenie zainteresowania wyjazdami w sierpniu i wrześniu, ale kolejne zamachy i niepokoje mogą proces ten pogłębić. W takiej sytuacji głównymi i relatywnie dużymi kierunkami mogłyby być Grecja, Hiszpania lub Bułgaria. Z nich jedynie Grecja łączy bezpieczeństwo z wystarczającą chłonnością i dostatecznie przystępną ceną dla naszych turystów.

Niemcy przesiadają się na statki

Betlej przywołuje też informacje z rynku niemieckiego. Pierwsza dotyczy bardzo dużego wzrostu popytu na rejsy wycieczkowcami. Według przytoczonych danych wzrost przychodów (rok do roku) z tego rodzaju imprez sięgnął we wrześniu aż 19,4 procent, a za 3 kwartały tego roku 15,4 procent. Oznacza to wielokrotnie wyższą dynamikę wzrostu niż całej branży turystycznej, szacunki wskazują bowiem, że przychody wzrosły w niej we wrześniu tylko o 2,5 procent, a za 3 kwartały o 3,5 procent. Silnie wzrastająca popularność rejsów może świadczyć, że są one traktowane jako jedna z bezpiecznych alternatyw dla zagrożonych niepokojami i niebezpiecznymi incydentami kierunków turystycznych.

Druga wiadomość dotyczy piątego pod względem wielkości niemieckiego touroperatora, Alltours. Szacuje on (jego rok obrotowy kończy się we w październiku), że uzyskał w tym roku wzrost przychodów o 2,2 procent, osiągając 1,5 mld euro przychodów i obsługując 1,87 mln klientów. Zanotował wzrost w Hiszpanii o 6 procent i w Grecji o 10 procent, ale spadła liczba jego klientów i przychody z wyjazdów do Turcji (negatywny wpływ kryzysu syryjskiego). Touroperator twierdzi, że w przyszłym sezonie będzie się w dużym stopniu koncentrował na kierunkach, które zapewniły sukces w tym sezonie, a zatem na Hiszpanii i Grecji.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  Alfa Star , biuro podróży , cena , Exim Tours , Grecos , Grecos Holiday , Itaka , neckermann , rainbow , Rainbow Tours , touroperator , TravelData , TUI , Wezyr Holiday

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common