Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

SprintAir przywiezie Niemców do Szyman

pap 28-10-2015, ostatnia aktualizacja 28-10-2015 13:53

Spółka samorządowa Warmia i Mazury podpisała umowę z pierwszym przewoźnikiem, który w styczniu rozpocznie loty do Krakowa i Berlina. Ze stolicy Niemiec mają nad polskie jeziora przylecieć klienci biur podróży

Dokument podpisali prezes spółki samorządowej zarządzającej lotniskiem Leszek Krawczyk i dyrektor handlowy spółki SprintAir Jarosław Chłopecki. Obecny na uroczystości marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że rozmowy z kolejnymi przewoźnikami są mocno zaawansowane, a kierunki lotów, które mają zostać uruchomione to Dublin, Monachium, Oslo Londyn, a także Warszawa i Gdańsk.

Chłopecki podał, że zgodnie z umową spółka rozpocznie regularne loty z Szyman 21 stycznia. Będą to połączenia do Berlina i Krakowa. Pasażerowie mają latać trzy razy w tygodniu do Berlina i trzy razy tygodniowo do Krakowa na pokładzie samolotu Saab 340, zabierającego 33 pasażerów.

Loty do Berlina umożliwią pasażerom kontynuację podróży we wszystkich kierunkach europejskich oraz za ocean. Natomiast loty do Krakowa będą lotami biznesowymi, ale także turystycznymi. - Myślimy o sezonie zimowym i o turystach, którzy chcieliby szybciej przemieścić się na wypoczynek w góry - wyjaśnił Chłopecki.

Krawczyk dodał, że spółka zarządzająca lotniskiem zrobiła badania rynku i okazało się, że najbardziej oczekiwanym kierunkiem lotów krajowych okazał się Kraków. Jak dodał, o loty do Berlina z Szyman pytają przedstawiciele niemieckich biur podróży.

Dyrektor departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik podkreślił, że wraz z uruchomieniem lotów z Szyman uruchomione zostanie połączenie kolejowe na trasie Olsztyn - Szymany, a rozkład jazdy szynobusów dowożących pasażerów na lotnisko będzie powiązany ściśle z siatką połączeń lotniczych. Podróż szynobusem z Olsztyna do Szyman ma potrwać 45 minut, prędkość, jaką osiągnie autobus szynowy to 110 km na godzinę.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Lotnisko w Szymanach od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.

Przeczytaj więcej o:  lotnisko , SprintAir , szymany

Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common