Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: REWE może wrócić do Polski na zakupy

Andrzej Betlej 30-10-2015, ostatnia aktualizacja 30-10-2015 06:12

Niemiecki koncern REWE zainwestował ostatnio setki milionów euro w turystykę. A ponieważ jest bardzo bogaty, może jeszcze chcieć dokupić sobie firmy w naszej części Europy. Zmieniłoby to układ sił na rynku - wskazuje ekspert

W ostatnich latach skład touroperatorów działających na polskim rynku uległ pewnym, choć nie radykalnym, zmianom. Wypadły z niego, w tym zwłaszcza podczas wakacji 2012 roku, mniejsze podmioty, ale i kilka sporych jak Orbis Travel, Triada, Sky Club, GTI Travel Poland, czy ostatnio Alfa Star. W tym czasie do grona wiodących graczy wszedł tylko jeden podmiot - Grecos Holiday.

Dużo większe znaczenie dla rozkładu sił w branży miały zmiany pozycji rynkowej poszczególnych touroperatorów. Liderów sprzed dekady – TUI i Neckermanna – przegoniły szybciej firmy się rozwijające - Itaka i Rainbow. A znaczenie organizatorów specjalizujących się w krajach północnej Afryki znacznie osłabło.

Jedni mają pieniądze lub mogą mieć, inni - nie

Bankructwa zredukowały liczbę organizatorów ze ścisłej czołówki do ośmiu. Widać też coraz widoczniej w tej grupie trzy ich podgrupy.

Pierwszą stanowią trzy podmioty z polskim kapitałem, czyli Itaka, Rainbow i Grecos Holiday. Są one na tyle profesjonalnie zarządzane, że osiągnęły trwałą rentowność przy jednoczesnej szybkiej ekspansji biznesowej. W efekcie zajęły nie tylko mocną pozycję na rynku, ale również zgromadziły wysokie fundusze własne. W wypadku Itaki i Rainbowa po tym sezonie przekroczą one 100 milionów złotych, a Grecosa zbliżą się do 50 milionów złotych.

Druga podgrupa również liczyła trzech organizatorów, ale całkiem niedawno wypadła z niej Alfa Star. Obecnie stanowią ją już tylko dwa podmioty, czyli Wezyr i Sun & Fun. Są one własnością zagranicznych właścicieli wywodzących się z Turcji i Egiptu, co ma niewątpliwy wpływ na geograficzną strukturę ich biznesu. Ale najbardziej charakterystyczną ich cechą jest częste balansowanie na granicy strat i zysków. Skutek jest taki (podobnie jak w Alfie Star), że mimo wielu lat działalności nie zgromadziły one adekwatnych (Sun & Fun) lub niemal żadnych (Wezyr) funduszy własnych.

Trzecią podgrupę stanowią spółki-córki niegdyś niemieckich, a dziś już raczej europejskich koncernów turystycznych. I tak TUI Poland pochodzi z TUI Group a Neckermann Polska jest częścią Thomasa Cooka. Do tej podgrupy należy zaliczyć również należącego do niemieckiej grupy REWE organizatora Exim Tours. Znalazł się on w tym gronie w wyniku kupienia wiosną 2012 roku przez koncern REWE większości udziałów w czeskim Eximie Holdingu, do którego należała polska spółka. Cechą charakterystyczną tych podmiotów jest dość istotny wpływ generalnych strategii biznesowych spółek-matek na lokalny sposób ich działalności.

REWE mało znany

W przeciwieństwie do systematycznie przedstawianych informacji o działalności TUI oraz Thomasa Cooka, czemu sprzyja sytuacja, że oba te podmioty notowane są na europejskich giełdach, dużo mniej wiadomo o pozycji, działalności i strategicznych planach w turystyce koncernu REWE. Warto więc przedstawić garść informacji w tym zakresie, zwłaszcza że REWE kupiła ostatnio prawie 40 turystycznych spółek (głównie w Szwajcarii, Skandynawii i Wielkiej Brytanii) od szwajcarskiego dużego touroperatora Kuoni Reisen. Wraz z wcześniejszym przejęciem Eximu Holding (oprócz polskiego Eximu, właściciela trzech biur podróży – w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech) te decyzje świadczyć mogą, że w koncernie postanowiono w końcu podjąć bardziej energiczną ekspansję w turystyce, a biorąc pod uwagę możliwości koncernu, mogłyby one znacząco zmienić układ sił w europejskiej branży, w tym i na naszym krajowym podwórku.

Z powodu ograniczonej informacji o działalności turystycznego ramienia REWE, czyli DER Touristik, która w sprawozdaniach finansowych i ogólnym raporcie rocznym koncernu nie jest dostatecznie szczegółowo wyodrębniana, a także z powodu rozległości tematu, niniejszy materiał należy traktować jako sygnalizujący jedynie najważniejsze kwestie związane z działalnością tej Grupy. Więcej informacji koncern najprawdopodobniej dostarczy wiosną 2016 roku w kolejnym raporcie rocznym, w którym będą już uwzględnione pozycje związane z transakcją obejmującą Kuoni.

Poprzednia
1 2 3
turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common