Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Turcja kluczem do udanego sezonu

F.F. 09-11-2015, ostatnia aktualizacja 09-11-2015 08:38

Katastrofa samolotu z turystami rosyjskimi w Egipcie wcale nie musi wpłynąć na ruch turystów z Polski do tego kraju. Bardziej polskiej branży może zaszkodzić sytuacja polityczna w Turcji i zachowanie rosyjskich turystów

Katastrofa samolotu w Egipcie może zmienić emocjonalny stosunek polskich turystów do tego kierunku jako miejsca wypoczynku, szczególnie jeśli potwierdzi się, że przyczyną było podłożenie bomby – pisze Andrzej Betlej, ekspert od turystyki wyjazdowej, w omówieniu minionego tygodnia opublikowanym przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData.

Przypomina, że na razie rosyjskie władze zawiesiły ruch lotniczy pomiędzy Rosją i Egiptem do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Postawa taka ma tę zaletę, jego zdaniem, że powinna znacznie skrócić czas wyjaśniania sprawy, a trzeba pamiętać, że najczęściej procedury w podobnych wypadkach ciągną się całymi miesiącami, a nawet latami. „Przy okazji okazało się, że w Egipcie w dniu katastrofy przebywało około 80 tysięcy rosyjskich turystów, co sugeruje liczbę około 50 tysięcy Rosjan odwiedzających jesienią ten kraj tygodniowo. Przekłada się to zapewne na ponad 30 mln dolarów tygodniowych wpływów dla egipskiej turystyki i powinno to być silnym motywatorem do maksymalnego przyspieszenia czynności związanych z wyjaśnianiem przyczyn tej tragedii".

Egipt Polakowi niestraszny

Inaczej jednak mogą zareagować klienci biur podróży w Polsce – uważa Betlej. Przez splot mało fortunnych dla Egiptu zdarzeń, do których doszło w ostatnich latach, udział tego kraju w ogólnej puli wyjazdów turystycznych Polaków jest obecnie dużo mniejszy niż dawniej, „ poniżej jego naturalnej normy". Dlatego wyjaśnienie sprawy i podjęcie przez tamtejsze władze wiarygodnych środków zapobiegawczych powinno doprowadzić do dość szybkiej odbudowy, a nawet wzrostu ruchu turystycznego do Egiptu – komentuje ekspert.

Na ruch Polaków do Egiptu będzie miało też wpływ szybkie bogacenie się społeczeństwa polskiego, a więc i powiększanie się liczby osób mogących pozwolić sobie na tanie, jak w Egipcie, zagraniczne wakacje.

Niekorzystnym czynnikiem dla egipskiej turystyki może się okazać całkiem prawdopodobne umacnianie się dolara w związku z nieodległym rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. W tej walucie rozliczane są koszty imprez odbywanych w Egipcie. Może to zaszkodzić ekonomicznej atrakcyjności egipskich wakacji nawet w większym stopniu niż budzące negatywne emocje, ale jednorazowe wydarzenia – pisze autor komentarza.

Dokąd pojadą Rosjanie?

Andrzej Betlej zwraca też uwagę na jeszcze inny skutek wydarzenia w Egipcie. Jeśli miliony rosyjskich turystów, którzy korzystali dotąd z wypoczynku w tym kraju ruszą teraz do Turcji, Bułgarii i Grecji. A ponieważ ostatnio podrożała cena ropy naftowej, a więc automatycznie wzrosła siła nabywcza rubla, Rosjanie chętniej mogą też podróżować do droższych krajów, jak Hiszpania i Włochy. To spowoduje, że ceny usług turystycznych w tych krajach mogą skoczyć.

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Exim Tours , Itaka , neckermann , rainbow , Sun & Fun , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common