Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Egipt stracił miejsce lidera

F.F. 23-11-2015, ostatnia aktualizacja 23-11-2015 06:39

Przez strach przed zamachami ludzie odkładają wyjazdy turystyczne. Kiedy więc ustanie aktywność terrorystów, klienci masowo ruszą do biur podróży – przewiduje ekspert od turystyki wyjazdowej

Prezes Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData Andrzej Betlej podejmuje w cotygodniowej analizie temat wpływu terrorystycznych zamachów na zachowania klientów biur podróży. Szczególnie ostre środki bezpieczeństwa w Brukseli i piątkowy atak na hotel Radisson Blu w stolicy Mali Bamako, w którym terroryści zabili 21 osoby nie pozostaną bez istotnego wpływu na europejską branżę turystyczną przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy - pisze. Niekorzystny ich wpływ odczuje także polska branża turystyki wyjazdowej – zmniejszy się liczba turystów i kierunki ich wyjazdów - dodaje.

Terroryści i politycy namieszali

Wpływ zewnętrznych wydarzeń widoczny był już w roku turystycznym (listopad 2014 – październik 2015). Dzięki znakomitym wynikom sezonu zimowego zapowiadał się on wyśmienicie, wręcz na skalę bardzo udanego roku poprzedniego. Niestety, późniejsze wydarzenia niemal zupełnie popsuły te nadzieje. Już w pierwszych miesiącach roku skłonność polskich konsumentów do zakupów mocno i w zaskakujący sposób wyhamowała, co przełożyło się na zupełne zastopowanie ogólnej dynamiki sprzedaży, w tym również sprzedaży letniej oferty turystycznej, a nawet dynamiki zakupów nowych samochodów – reasumuje Betlej.

Wydaje się, że główną przyczyną niekorzystnych trendów nie był wtedy jeszcze terroryzm, ale retoryka używana w kampanii wyborów prezydenckich – rozwija temat ekspert. Gdy w czerwcu negatywny wpływ wyborów ustąpił, pojawiła się krótkotrwała, ale bardzo wyraźna poprawa sytuacji, lecz szybko nastroje, w szczególności w turystyce, popsuł drugi zamach w Tunezji, który nastąpił pod koniec miesiąca. Dalsza część sprzedaży wyjazdów letnich przebiegała już w atmosferze poważnych obaw o bezpieczeństwo w niektórych krajach turystycznych, na co nałożyła się jeszcze kolejna kampania, tym razem parlamentarna. Gdy już wydawało się, że sytuacja może się poprawić, bo wielomiesięczne walki wyborcze Polacy mieli wreszcie za sobą, nastąpiła z kolei eskalacja aktywności terrorystów, zapoczątkowana zamachem na rosyjski samolot czarterowy nad półwyspem Synaj, w którym życie straciły 224 osoby.

Strach dyktuje kierunek wyjazdów

Trudno przewidzieć, jaki będzie wpływ aktywności zamachowców na przyszły sezon letni – pisze autor- jest on bowiem dość jeszcze odległy i wiele jeszcze może się wydarzyć. Można natomiast z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że akty terroru zmienią strukturę wyjazdów Polaków w obecnym zimowym sezonie turystycznym.

Przez wiele lat niekwestionowanym numerem jeden zimowych wyjazdów rodaków był Egipt, znacząco wyprzedzający bardziej elitarne Wyspy Kanaryjskie. W tym roku Egipt niemal na pewno odda palmę pierwszeństwa właśnie Wyspom Kanaryjskim, postrzeganym jako miejsce dużo bezpieczniejszego wypoczynku. Istnieje nawet całkiem realna możliwość, że Egipt wyprzedzą, liczone razem, kraje egzotyczne. Coś takiego jeszcze dwa lata temu byłoby nie do pomyślenia. To pokazuje, jak duże i gwałtowne mogą być zmiany wywołane ludzkimi emocjami i obawami, szczególnie gdy mają one za podłoże poczucie bezpieczeństwa.

Jeszcze przyjdzie silne odbicie

Warto jednak mieć nadzieję – dodaje Andrzej Betlej - że i sam terroryzm, jak i jego wpływ okaże się, podobnie jak maraton wyborczy, zjawiskiem przejściowym i w pewnym momencie przestanie wywierać istotny wpływ na wakacyjne plany Polaków. W takiej sytuacji – przy zachowaniu pomyślnej koniunktury gospodarczej oraz znaczącego wzrostu płac realnych – nastąpić powinien prawdziwy rozkwit branży turystyki wyjazdowej i to tym większy, im większy będzie odłożony popyt na zagraniczne wycieczki. Podobnie było już w roku 2014 w turystyce, który nastąpił po dość nerwowych i chudych sezonach lat 2012 i 2013.

Poprzednia
1 2 3 4 5

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Grecos , Grecos Holiday , Itaka , neckermann , rainbow , Rainbow Tours , touroperator , TravelData , TUI

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common