Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Kreml zamiesza nam w turystyce

F.F. 30-11-2015, ostatnia aktualizacja 30-11-2015 06:39

Polityczny konflikt między Rosją a Turcją będzie miał wpływ na sytuację branży turystycznej w Polsce. Pytanie tylko, jak szybko i jak wielowymiarowo – zauważa ekspert

Najwięcej pytań odnośnie do przyszłego sezonu w polskiej turystyce wyjazdowej gromadzi się wokół kluczowej w tym względzie Turcji. Zestrzelenie przez Turków rosyjskiego bombowca SU-24, który naruszył ich przestrzeń powietrzną, jeszcze komplikuje problem – pisze cotygodniowym komunikacie Andrzej Betlej, ekspert od turystyki wyjazdowej i prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelData.

Rosja zareagowała szybko i zdecydowanie. Kreml wydał dekret o "specjalnych krokach ekonomicznych" wobec Turcji, który przewiduje m.in.: wstrzymanie ruchu bezwizowego z tym krajem, ograniczenie działalności firm tureckich w Rosji oraz zakaz zatrudniania obywateli Turcji przez rosyjskich pracodawców – przypomina autor.

Dekret wprowadza też zakaz organizowania wycieczek turystycznych do Turcji przez rosyjskie biura podróży i zakaz połączeń czarterowych z Turcją. Zapowiedziano również, że tureckie linie lotnicze działające w Rosji będą poddawane dodatkowym kontrolom.

Turystyka a „patriotyzm" Rosjan

Wynika z tego – dowodzi Betlej - że Turcja będzie po Egipcie kolejnym krajem, który dotkną ograniczenia w ruchu turystycznym Rosjan, tym bardziej, że już wcześniej rosyjskie władze wezwały swoich obywateli, aby rezygnowali z wyjazdów do Turcji.

Powstaje też pytanie, czy po złagodzeniu lub zawieszeniu dekretu ruchem turystycznym Rosjan do Turcji będą nadal w takiej skali jak dotychczas zajmować się firmy tureckich właścicieli, czy może już w dominującej większości rosyjskie biura podróży – zastanawia się ekspert. Dodatkowo ważna może się okazać postawa rosyjskich klientów, którzy po opadnięciu emocji mogą chcieć nadal spędzać wakacje w Turcji, ale kierowani „patriotyzmem" będą wybierali firmy właścicieli rosyjskich.

Wszystko to oznacza, że spółki turystyczne tureckich właścicieli działające na rynku rosyjskim mogą nie tylko mieć spore kłopoty już teraz, ale i później ich działalność może być utrudniona. Tymczasem dotychczas często wspierały one biznesowo i kapitałowo swoje spółki córki w Polsce – wyjaśnia Betlej, czym najwyraźniej nawiązuje do sytuacji polskiego biura podróży Coral Travel Wezyr Holidays, należącego do OTI Holding – firmy tureckiej działającej w Rosji.

Inna kwestia to wpływ ograniczenia liczby wyjazdów Rosjan do Turcji na liczbę ich wyjazdów do Bułgarii i Grecji, wpływ na ceny usług turystycznych i konkurencyjność Turcji, jak również nadal aktualna kwestia wystąpienia niebezpiecznych dla turystów incydentów w tym kraju.

Thomas Cook na małym plusie

Betlej nawiązuje także do ogłoszonych w środę rocznych wyników Thomasa Cooka (rok rozliczeniowy trwa tam od października do końca września). Hitem raportu była wiadomość, że po pięciu latach kłopotów spółka wyszła wreszcie na nieduży zysk netto, 19 mln funtów, chociaż po uwzględnieniu innych elementów, które przejdą przez rachunek zysku w przyszłości (zysk całkowity liczony do kapitału) zanotowano jednak jeszcze symboliczną stratę – milion funtów.

Informacja wpłynęła pozytywnie na rynek, czego wyrazem był prawie 20-procentowy wzrost kursu akcji spółki, choć trzeba pamiętać, że inwestorzy pomni przykrych niespodzianek z przeszłości przecenili już w ostatnim miesiącu akcje Cooka niejako na zapas o dość podobną wielkość.

Spółka zawdzięcza wyniki bardzo dobrym rezultatom na rynku brytyjskim, na którym panuje korzystna koniunktura, a funt jest bardzo mocny, i wynikom swoich linii lotniczych (o rozmiarach mniej więcej linii Wizz Air), które przeżywają prosperitę, jak inne linie niemal na całym świecie.

Znacznie gorzej wygląda sprawa działalności turystycznej koncernu na rynku nienieckim. Thomas Cook stracił na nim (po uwzględnieniu zawartych w raporcie średnich kursów wymiany) w ostatnim roku około 8 procent przychodów i 7 procent klientów. Mimo tak szybkiego tempa ograniczania biznesu (zwykle poprawia to wyniki) wynik operacyjny na rynku niemieckim znacząco się pogorszył.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Exim Tours , Itaka , neckermann , rainbow , Sun & Fun , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common