Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Tania ropa nie będzie długo rozpieszczać

F.F. 07-12-2015, ostatnia aktualizacja 07-12-2015 09:07

Coraz bardziej widać, że Turcja jako kierunek turystyczny może być mocno ograniczona w najbliższym sezonie - brnie w konflikt militarny. Nie jest też wcale oczywiste, że ropa, a wraz z nią paliwo lotnicze, nie podrożeje - przewiduje ekspert

Dwie kwestie – sytuacja polityczna Turcji i rynek ropy naftowej zajmują w poniedziałkowym komentarzu do wydarzeń z ostatniego tygodnia, przygotowanym przez prezesa TravelDaty Andrzeja Betleja dużo miejsca. Ekspert od rynku turystyki wyjazdowej relacjonuje wydarzenia na międzynarodowej scenie politycznej pokazujące, że Turcję coraz bardziej pochłania konflikt militarny za jej wschodnią granicą (wysłała kilkusetosobowe oddziały żołnierzy do Iraku, wbrew woli tego kraju) i konflikt dyplomatyczno-gospodarczy z Rosją. Prezydent Władimir Putin – przypomina Betlej – zapowiedział w dorocznym orędziu ostre restrykcje wobec Turcji za zestrzelenie rosyjskiego samolotu Su 24.

Niektóre doniesienia wskazują – pisze Betlej - że celem Rosjan może być dość trwałe przeniesienie turystyki Rosjan z Turcji do innych krajów, w tym nawet do Egiptu, dla którego możliwa jest pomoc logistyczna mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa turystów w tamtejszych kurortach, w tym zwłaszcza popularnych wśród rosyjskich turystów. Niemieckie portale turystyczne informują też, że według Rosyjskiego Zrzeszenia Touroperatorów sprzedaż wycieczek do Turcji niemal całkowicie ustała, w tym zwłaszcza prowadzona przez tureckie biura turystyczne.

„Warto obserwować, co się dzieje w Turcji i wokół niej, ponieważ jest całkiem prawdopodobne, że zachodzą tam wydarzenia, które będą miały duży wpływ na turystykę wyjazdową Polaków w najbliższym sezonie letnim" – konkluduje analityk.

Tania ropa – jak długo jeszcze?

Betlej opisuje też piątkowe spotkanie Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) w Wiedniu i zachowanie poszczególnych państw wydobywających ropę, w tym Rosji i Arabii Saudyjskiej.

„Większość prognoz (banki inwestycyjne np. Goldmann Sachs, Międzynarodowa Agencja Energetyczna MAE itp.) zakłada dalszy spadek cen ropy nawet do 20 dolarów za baryłkę. Niestety, szybkie słabnięcie arabskich i afrykańskich producentów ropy każe bardzo ostrożnie patrzeć na te scenariusze. Tradycyjnie mało stabilny i w perspektywie jeszcze pozbawiony pieniędzy Bliski Wschód, to przecież mieszanka, jakiej chyba najmniej potrzebuje współczesny świat. Dlatego okresu taniej ropy nie należy liczyć w latach, ale raczej w kwartałach, choć ceny już nie wrócą do dawnych poziomów, ale mogą być prawie dwukrotnie wyższe niż obecnie" – wywodzi prezes TravelDaty.

Dla turystyki będzie to oznaczać droższe paliwo lotnicze i droższe wycieczki, choć w Polsce wpływ ten powinien zostać aż nadto zrekompensowany wzrostem płac realnych i perspektywicznym wzrostem bardzo obecnie niskiego kursu złotego – przewiduje Betlej.

Kolejna obniżka na ferie

Porównanie cen wylotów w szczycie sezonu zimowego (pierwszy tydzień lutego 2016 roku), czyli na pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych 4 grudnia z cenami dla tego samego tygodnia zebranych 27 listopada wskazuje, że wystąpił kolejny dość istotny spadek średniej ceny, który wyniósł 44 złotych (poprzednio ceny spadły o 36 złotych). Również i tym razem zdecydowanie największe zniżki zanotowano na Cyprze – o 120 złotych (poprzednio o 188 złotych), a w mniejszej skali w Marsa Alam i na Dżerbie – o 31 i 28 złotych.

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Exim Tours , Itaka , neckermann , rainbow , Sun & Fun , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

turystyka.rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common