Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Rozmaitości

Rozmaitości

Portugalia - rekordowe zatrudnienie w turystyce

pap 02-11-2016, ostatnia aktualizacja 02-11-2016 23:15
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

W portugalskiej turystyce powstała w tym roku rekordowa liczba miejsc pracy. Od stycznia do września w firmach związanych z tym sektorem przybyło ich ponad 46 tysięcy

Według sekretarz stanu ds. turystyki Any Mendes Godinho najbardziej rozwijającymi się regionami pod względem turystycznym jest Algarve i położony na Atlantyku archipelag Azorów.

Z danych portugalskiego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych (ISS) wynika, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku w sektorze turystycznym w Portugalii odnotowano rekordową liczbę miejsc pracy - ponad 348 tysięcy - mówi Ana Silva z lizbońskiego oddziału ISS. - Oznacza to, że turystyka daje zatrudnienie już prawie dziewięciu procentom aktywnej zawodowo ludności kraju - dodaje.

Eksperci przypominają, że zwiększona liczba nowych miejsc pracy w sektorze turystycznym obniżyła bezrobocie, które we wrześniu wyniosło w Portugalii 10,8 procent. Tak dobre dane o tej porze roku nie były notowane od 2010 roku.

Zdaniem ekonomistów wpływ na radykalny wzrost zatrudnienia w turystyce miała głównie obniżka VAT na usługi gastronomiczne. W lipcu stawka tego podatku została zredukowana z 23 do 13 procent.

Innym czynnikiem stymulującym zatrudnienie w tym sektorze jest szybo rosnąca liczba turystów, którzy rezygnują z zagrożonych terroryzmem popularnych dotychczas kierunków w Afryce Północnej, Turcji i Francji i decydują się na przyjazd do Portugalii.

Według szacunków rządu, w roku 2015 do Portugalii przyjechało ponad 18 mln turystów. Rząd premiera Antonia Costy spodziewa się w tym roku rekordowego wyniku. Tylko w pierwszym kwartale roku kraj odwiedziło prawie 6 mln gości. Najwięcej turystów przyjeżdża z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Przeczytaj więcej o:  portugalia , turystyka

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common