Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Hotele

Hotele

Lizbona: Lokatorzy mogą nie chcieć hotelu w bloku

pap 07-12-2016, ostatnia aktualizacja 07-12-2016 14:45

Sąd w Lizbonie orzekł, że właściciele mieszkań mogą zablokować wynajmowanie turystom przez sąsiadów apartamentów lub pokojów

Ten bezprecedensowy w Portugalii wyrok może zdaniem ekspertów zahamować rozwój turystyki. Jest to finał procesu, w którym stronami była grupa mieszkańców jednego z bloków w Lizbonie i ich sąsiadka, wynajmująca w swoim apartamencie pokoje turystom. W czerwcu kobieta złożyła pozew, skarżąc się na decyzję rady mieszkańców, zakazującą jej prowadzenia w bloku działalności o charakterze hotelarskim.

W uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że większość mieszkańców budynku miała prawo zablokować ten proceder z uwagi na "handlowy charakter tej działalności". "Mieszkańcy mają prawo sprzeciwić się, gdy w ich bloku powstaje np. zakład fryzjerski, gabinet lekarski czy inna działalność handlowa. Podobnie jest w tym wypadku - orzekł sąd.

Decyzja lizbońskiego sądu spotkała się z krytyką ludzi zajmujących się wynajmowaniem mieszkań, prawników i ekspertów branży turystycznej. Przypomniano, że ubiegłoroczna nowelizacja portugalskich przepisów przewiduje, że osoby, które chcą odpłatnie udostępniać apartamenty turystom, muszą jedynie uzyskać zgodę od urzędów państwowych, a nie od innych mieszkańców budynku.

Jak mówi Abel Monteiro, właściciel kilku apartamentów wynajmowanych w Lizbonie, decyzja stołecznego sądu może zahamować nie tylko rozwój turystyki w Portugalii, ale też skomplikować kwestię wynajmu długookresowego.

- Mała skuteczność sądownictwa w sprawach przeciwko najemcom, zalegającym z czynszem i brak mechanizmów obronnych dla właścicieli mieszkań sprawia, że bardzo popularne jest dziś wynajmowanie apartamentów turystom lub studentom, przybywającym do Portugalii w ramach programu Erasmus. Wynajmowanie mieszkań na krótko zapewnia zarówno otrzymanie szybciej zapłaty, jak i mniej problemów z nieuczciwymi lokatorami - wyjaśnia Monteiro.

Od dwóch lat w Portugalii szybko rośnie liczba mieszkań wynajmowanych turystom. Najwięcej jest ich w aglomeracji Lizbony i w Porto. Jak podaje internetowy serwis Airbnb, pośredniczący w wynajmowaniu mieszkań bezpośrednio od właścicieli, wynika, że tylko w drugim kwartale tego roku z noclegu w prywatnych kwaterach w Portugalii skorzystało 705 tysięcy urlopowiczów. To prawie 80 procent więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Bieżący rok jest najlepszy w historii portugalskiej turystyki. W pierwszych siedmiu miesiącach przybyło do Portugalii ponad 10,6 miliona turystów.

Przeczytaj więcej o:  Airbnb , Lizbona , portugalia

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common