Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Dobre biura podróży zyskują na wartości

F.F. 30-01-2017, ostatnia aktualizacja 30-01-2017 02:27

Imponujący wzrost wartości liderów

Właśnie mija pięć lat – wspomina autor - od czasu, gdy pierwszy raz poruszył on w Turystyce.rp.pl kwestię przybliżonej wartości największych polskich biur podróży („Ile są warte największe polskie biura podróży?" z 1 lutego 2012 roku). Spośród trzech omawianych wtedy touroperatorów dzisiaj prowadzi działalność dwóch - Itaka i Rainbow. W tamtym czasie wartość Rainbow została oceniona na przynajmniej 100 mln złotych, chociaż ówczesne notowania na warszawskiej giełdzie dawały mu kapitalizację (czyli giełdową wartość rynkową) na poziomie najwyżej 50 mln złotych.

Itaki była wtedy oszacowana na około 250 mln złotych, ale zewnętrze uwarunkowania biznesowe i wewnętrzne tej spółki dawały zdecydowane szanse na dalszy wzrost wartości, w tym w stosunkowo krótkim terminie do 350 - 400 mln złotych – wspomina Betlej.

Dalej tłumaczy, że już wtedy można było dostrzec, że Rainbow był spółką, w którą warto inwestować. Rozwijała się bowiem znacznie szybciej niż rynek, a struktura jej produktów turystycznych należała do stosunkowo mało ryzykownych. Jednak mniej zorientowanych w zawiłościach turystycznej branży analityków i graczy giełdowych zniechęcały „mało ekscytujące wyniki spółki", które jednak wynikały z przyczyn o charakterze przejściowym lub jednorazowym. Należały do nich nadmiernie rozbudowana w tamtym czasie sieć sprzedaży w relacji do rozmiarów działalności, która nie przynosiła jeszcze korzyści ekonomicznych oraz mało fortunne decyzje inwestycyjne, takie jak podjęcie działalności na Ukrainie, kosztowny zakup w szczycie koniunktury (maj 2008 roku) sieci biur sprzedaży ABC, czy zakup biura Bee&Free – wspomina Betlej.

Konsekwentne późniejsze skoncentrowanie się na wzroście organicznym przyniosło jednak bardzo dobre efekty, które już po półtora roku (czyli w III kwartale 2013 rok) silnie zaczęło się przekładać na wzrost wartości organizatora. W konsekwencji nawet przy niezbyt korzystnej koniunkturze na giełdzie nastąpił zdecydowany wzrost cen akcji, który przyniósł jej posiadaczom rzadko spotykane w tym okresie korzyści – podkreśla Betlej.

Traveldata wyliczyła jak systematyczne kupowanie akcji biura podróży Rainbow mogło zadziałać na portfel inwestora. W przykładzie przyjęto kwotę 500 złotych, czyli zbliżoną do przeciętnej prowizji za sprzedaż dwuosobowej rezerwacji, przeznaczaną co miesiąc na zakup akcji organizatora po średniej ich cenie w danym miesiącu, w okresie od stycznia 2012 do końca stycznia 2017, czyli ostatnich 61 miesięcy. W ten sposób inwestowało się kwotę 6000 złotych rocznie pomniejszaną o wartość dywidend netto wypłacanych w międzyczasie przez organizatora.

Potencjalny zysk z akcji Rainbow w latach 2012 - 2017

Na wykresie cienka czerwona linia oznacza kwotę środków przeznaczonych na zakupy zmniejszonych o dywidendy netto, czyli po odjęciu 19 procent podatku.

Niebieskie słupki i wieńczące je liczby oznaczają wartość zakupionych w ten sposób akcji według ich ceny na koniec kolejnych kwartałów. Liczby w zielonych prostokątach oznaczają procentowy zysk z zainwestowanych środków, a w niebieskich prostokątach w dolnej części wykresu pokazywany jest zysk procentowy z corocznie wypłacanej dywidendy (mniej więcej w połowie roku) również w relacji do wszystkich zainwestowanych środków – wyjaśnia autor opracowania.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , Grecos , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common