Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Ratingi 2017: Ile można zarobić na turyście

Andrzej Betlej, Filip Frydrykiewicz 21-04-2017, ostatnia aktualizacja 21-04-2017 00:36

Itaka, Rainbow i Grecos Holiday to biura podróży, które mają niskie ceny, a mimo to udaje im się zarabiać najwięcej... w przeliczeniu na jednego klienta. Pokazują to dane Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Już dzisiaj, podczas konferencji pod tytułem „Lato 2017 - czy turystyka wyjazdowa sięgnie po nowy rekord?", jaką nasza redakcja organizuje w trakcie rozpoczynających się właśnie targów turystycznych Lato 2017 w Warszawie, poznamy najnowsze ratingi biur podróży, przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Zobacz ratingi 2016

Zebrane od największych touroperatorów dane za zeszły rok pozwalają oceniać ich stabilność ekonomiczną. Wybiegając nieco naprzód poprosiliśmy prezesa Traveldaty Andrzeja Betleja, żeby pokazał, jak kształtowała się w minionym sezonie rentowność największych organizatorów turystyki wyjazdowej, w przeliczeniu na jednego klienta. Inaczej mówiąc, ile touroperator zarobił na jednej sprzedanej ofercie.

- Część turystów jest przekonana o wygórowanych zarobkach touroperatorów. Utwierdzają ich w tym przekonaniu stosowane niejednokrotnie przez samych organizatorów bardzo duże przeceny wyjazdów – zauważa Andrzej Betlej. – W rzeczywistości z tymi zyskami różnie bywa.

Wśród sześciu największych pod względem przychodów firm dużą skutecznością w kategorii osiągania przeciętnego zysku netto, przypadającego na statystycznego klienta, wyróżniają się biuro podróży Rainbow, którego zarobek na jednego klienta to 84,2 złotego. Niewiele gorszy wynik mają Itaka z 79,7 złotego i Grecos Holiday z 79,5 złotego. Wszystkie trzy znalazły się powyżej średniej dla wszystkich organizatorów, którzy są brani pod uwagę w ratingach, a która wyniosła 73,9 złotego.

Kolejne trzy biura ulokowały się dużo poniżej tego wyniku – spółce TUI Poland udało się zarobić po 27,7 złotego na wycieczce, Coral Travel Wezyr Holidays – 22,9 złotego, a Neckermann Podróże jedynie 1,7 złotego.

Dla lepszego zobrazowania problemu rentowności Traveldata wyliczyła zysk dwóch tanich przewoźników lotniczych. Okazuje się, że zarówno Ryanair, jak i Wizz Air* osiągnęły lepsze wyniki niż biura podróży. Pierwszy z nich 95 złotych, a drugi 85 złotych. Słabiej za to od naszych liderów wypadły wielkie zachodnie koncerny turystyczne. TUI Group ze sprzedaży jednej imprezy turystycznej miało w zeszłym sezonie, w przeliczeniu, 60 złotych**, a Thomas Cook – 2,2 złotego.

- Zdecydowanie najwięcej na turyście zarabiają, oprócz tanich linii lotniczych, bardzo efektywni i dynamiczni liderzy naszej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej – komentuje Andrzej Betlej. - Przy czym nieco zaskakujące jest, że są to kwoty tak bardzo do siebie zbliżone. Minimalna przewaga biura Rainbow może wynikać z nieco większego udziału w jego strukturze produktowej wycieczek objazdowych i egzotyczno-objazdowych.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , Coral Travel , Grecos Holiday , Itaka , neckermann , rainbow , ryanair , Thomas Cook , TravelData , TUI , Wezyr Holiday , Wizz Air

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common