Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Itaka na drodze do europejskiej ekstraklasy

F.F. 03-07-2017, ostatnia aktualizacja 03-07-2017 07:35

Już w tym roku przychody Itaki i jej spółek w Czechach i krajach nadbałtyckich osiągną ponad 3 miliardy złotych. Do roku 2020 może to być nawet miliard euro – przewiduje ekspert

Nadal słabnie sprzedaż wycieczek w biurach podróży – pisze prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej w swoim najnowszym, cotygodniowym komentarzu. I wskazuje na wyniki rezerwacji podawane w raportach Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (czytaj: "W biurach podróży ceny nie chcą spadać"). Jak pisze, jest to efekt „utrwalającego się wyhamowywania wzrostu realnych wynagrodzeń, które w połączeniu z końcem przyrostu wypłat z programu 500+ coraz silniej uświadamia konsumentom, że na dalszą efektowną poprawę poziomu ich dochodów nie można już liczyć".

„Czerwiec był pierwszym w historii miesiącem, w którym nastąpiło nominalne zmniejszenie wypłat w ramach programu 500+ i to dość znaczne, bo wynoszące około 28 procent, a ich spadek w wartościach realnych był jeszcze o ponad jeden procent większy" - dodaje.

Jak pisze dalej, agenci w rozmowach z nim wskazują, że wycieczki z biurami podróży „są po prostu drogie". Rzeczywiście, wzrost ich cen w porównaniu z rokiem poprzednim wynosi nawet 6 do 7 procent, mimo że paliwo jest stosunkowo tanie a złotówka silna wobec euro (od pół roku) i amerykańskiego dolara (od końca kwietnia). Zarazem – dodaje – trzeba pamiętać, że wysokie ceny i niskie koszty to dobre marże dla touroperatorów. Dlatego, staje się coraz bardziej prawdopodobne, że tegoroczny sezon będzie dla nich wyjątkowo udany, a biorąc pod uwagę znacząco większą niż przed rokiem sprzedaż, powinien przynieść branży historycznie rekordowe zyski.

Słabszy ostatnio popyt nie musi się wcale przełożyć na spadek cen, zwłaszcza na wyjazdy do krajów, w których stopień wyprzedania ofert jest już duży. Z kolei tam gdzie popyt ostatnio wyraźnie dopisuje, mamy widoczny wzrost cen, czego przykładem jest Turcja – dodaje ekspert.

Prowincja idzie na zakupy

Prezes Traveldaty zauważył, że ze statystyk wynika, że ostatnio wyraźnie przyspieszyła sprzedaż Bułgarii, a także w mniejszym stopniu Grecji i Albanii. Powiększają one udział w rynku. Dobrze sprzedaje się też Turcja, co przekłada się na widoczny wzrost cen tego kierunku. Jego zdaniem może to oznaczać stopniowe ożywianie się zakupów wyjazdów wakacyjnych w Polsce B, która woli tańsze kierunki. „Sprzedaż Egiptu wygląda na razie mniej korzystnie, ale w obliczu coraz bardziej atrakcyjnych cenowo ofert (zwłaszcza wobec drożejącej Turcji) widoczne obecnie niewielkie spadki skumulowanego udziału tego kraju w ogólnej sprzedaży mogą zostać zatrzymane" - dodaje.

Zmiany udziału rezerwacji na poszczególne kierunki na lato na tle ogólnej sprzedaży w statystykach sieci agencyjnej Wakacje.pl (spółka Enovatis) pokazuje wykres, jaki przygotowała Traveldata.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , Itaka , TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common