Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Rainbow: 165 milionów złotych nowej gwarancji

Filip Frydrykiewicz 16-08-2017, ostatnia aktualizacja 16-08-2017 15:41

Biuro podróży Rainbow zawarło dzisiaj umowę na gwarancję na kolejny rok. Opiewa ona na 165 milionów złotych, jest więc o 7,9 procent większa od poprzedniej. Na wrzesień organizator zapowiada natomiast uruchomienie sprzedaży wycieczek na sezon Lato 2018

W tej chwili Rainbow dysponuje gwarancją w wysokości 152,9 miliona złotych wystawioną przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. Wcześniej jego gwarancja obejmowała zabezpieczenie na 130,3 miliona złotych, ale w lipcu touroperator musiał ją zwiększyć o 22 miliony, w związku z osiągnięciem większych niż zakładał rok temu, przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych (czytaj: "Rainbow podnosi gwarancję o 22 miliony złotych"). Gwarancja musi być bowiem proporcjonalna do przychodów - nie może być mniejsza niż 12 procent spodziewanych rocznych przychodów touroperatora.

Obecna gwarancja jest ważna do 16 września tego roku. Nowa natomiast obejmie okres od 17 września 2017 roku do 16 września 2018 roku. Jeśli wcześniej okaże się znowu za mała, organizator będzie musiał wystąpić do TU Europa o jej podniesienie.

- Wzrost przyszłorocznego biznesu o 8 procent jest rzeczywiście ostrożny, nie pamiętam roku, żeby był tak niski w naszym wypadku - przyznaje wiceprezes Rainbow Remigiusz Talarek. - Liczymy raczej na 15 - 18 procent. Dlatego liczymy się z możliwością uzupełnienia gwarancji w trakcie sezonu.

W tym roku, zgodnie z przewidywaniami organizatora, jego przychody będą większe od zeszłorocznych o około 20 procent.

Chociaż suma gwarancji z każdym rokiem rośnie i osiąga już ogromne rozmiary, jak zapewnia Talarek, Rainbow nie ma problemu z jej uzyskaniem. - Warunki zewnętrzne i wewnętrzne nam sprzyjają. Na rynku jest spokojniej, bezpieczniej, nie upadają znaczące biura podróży, a nawet informują, że idzie im coraz lepiej. Ubezpieczyciel bierze też pod uwagę, że co roku nasze biuro przynosi zyski, a nasz kapitał ma coraz lepszą relację do obrotów.

- Obecny sezon kończymy z sukcesem, sprawdziły się nasze przewidywania, co do popytu na poszczególne kierunki. Stawialiśmy na Grecję i Grecja sprzedawała się najlepiej. Ostrożniejszy optymizm wiązaliśmy z Turcją i Egiptem i te kierunki rzeczywiście się odradzają, ale bez fajerwerków. Sprawdziły się też niedrogie wakacje w miejscach, w których zorganizowaliśmy Polskie Strefy - wymienia Talarek.

Jak mówi, Rainbow w pierwszej połowie września rozpocznie sprzedaż wakacji na 2018 rok. - Jeszcze nie będzie katalogów drukowanych, ale najważniejsze kierunki i produkty, w tym wakacje rodzinne, będą już dostępne w naszym systemie rezerwacyjnym. Nasi agenci już sygnalizują, że klienci pytają o przyszłe wakacje - wyjaśnia wiceprezes.

Gwarancja jest tzw. pierwszym filarem zabezpieczenia dla klientów biura podróży. W razie jego kłopotów z wypłacalnością, marszałek województwa (w tym wypadku województwa łódzkiego, ponieważ Rainbow ma siedzibę w Łodzi) może za te pieniądze zorganizować powrót turystów z zagranicy, a pozostałym wypłacić odszkodowania (to już robi gwarant, czyli TU Europa).

Jest jeszcze drugi filar zabezpieczenia w postaci pieniędzy gromadzonych ze składek biur podróży na rachunku Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ostatnio TFG poinformował, że od końca listopada zebrał już 20 milionów złotych.

Posiadaczami największych gwarancji w Polsce są biura podróży Itaka i TUI. Gwarancja pierwszego na ten rok to 255 mln złotych, a drugiego - 270 mln złotych.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , gwarancja , rainbow

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common