Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Posłowie chwalą projekt ustawy o imprezach turystycznych

Filip Frydrykiewicz 12-09-2017, ostatnia aktualizacja 12-09-2017 23:33

W Sejmie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Odbyło się pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym. Izba skierowała dokument do dalszych prac w komisji

Projekt przedstawiał posłom wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski. Jak wyjaśniał, projekt ustawy powstał z konieczności dostosowania polskiego prawa do założeń uchwalonej w zeszłym roku dyrektywy unijnej. Dyrektywa z kolei jest reakcją Unii Europejskiej na zmiany zachodzące na rynku turystycznym, głównie w wyniku rozwoju internetu. - Poszerzyły się kanały dystrybucji usług i zwiększyła indywidualizacja ofert - mówił Stawiarski.

Zauważył, że „coraz popularniejsze jest łączenie przez podróżnych różnych usług turystycznych".

Śniadania w umowie

Przepisy nie obejmą - referował wiceminister - wycieczek okazjonalnych, organizowanych na zasadach niezarobkowych i dla określonej grupy podróżnych, a także podróży służbowych.

Projektowane przepisy wprowadzą nowe definicje, na przykład: przedsiębiorca turystyczny, powiązane usługi turystyczne, punkt sprzedaży czy organizator turystyki (rozszerzenie zakresu pojęcia).

- Znajdą się także w tej ustawie obowiązki informacyjne wobec podróżnych nałożone na organizatorów turystyki i przedsiębiorców - mówił Stawiarski.

Kolejnym elementem tego projektu jest usprawnienie systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności firmy turystycznej. Nowe przepisy wprowadzają także możliwość zwrotu składek wpłacanych do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Nowym będzie też mechanizm zgłaszania przez klientów poszkodowanych w wyniku upadku biura podróży roszczeń bezpośrednio do ubezpieczyciela (teraz do marszałków województw).

Projekt przewiduje kary za nieprzestrzeganie przepisów ustawy.

Jak mówił dalej Stawiarski, projekt doprecyzowuje również stare przepisy. Na przykład konstrukcję umowy o udziale w imprezie turystycznej. Będzie w niej zawarta m.in. liczba posiłków na wycieczce, czy informacja o dostępności imprezy turystycznej dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej.

Ważną nowością z punktu widzenia klienta biura podróży, ale także samego organizatora będzie możliwość łatwiejszego niż dotychczas przeniesienia rezerwacji na inną osobę, sprecyzowane będą też przepisy o zgłaszaniu przez klientów reklamacji i o odpowiedzialności touroperatorów za niewłaściwe wykonanie usługi.

Co z pielgrzymkami?

Wszystkie kluby pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy i zgodziły się, że powinien on być skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jednak w krótkich wypowiedziach posłów pojawiło się kilka wątpliwości. Zabierający głos w imieniu klubu PiS Grzegorz Janik niepokoił się brakiem precyzji w takich określeniach jak, „okazjonalnie", " cele niezarobkowe" czy „ograniczona grupa podróżnych".

- Musimy w dalszych pracach – mówił dalej - odpowiedzieć też na pytania, czy spod ustawy będzie wyłączona turystyka społeczna, pielgrzymkowa, obozy harcerskie. Co z wyjazdami klubów sportowych i wycieczkami szkolnymi?

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  impreza turystyczna , sejm , ustawa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common