Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Rozmaitości

Rozmaitości

Amsterdam chce podwyżki podatku turystycznego

grasz 14-09-2017, ostatnia aktualizacja 14-09-2017 08:11

Do 10 euro za noc plus kilka procent od rachunku hotelowego - to pomysł ratusza w Amsterdamie na nowy podatek turystyczny. Obecnie wynosi on 5 procent ceny zakwaterowania

Władze Amsterdamu planują podniesienie podatku turystycznego - informuje portal TTG Media, powołując się na doniesienia z prasy holenderskiej i brytyjskiej. Ratusz chce w ten sposób zwiększyć przychody miasta z turystyki. W 2016 roku holenderską metropolię odwiedziło około 17 milionów gości. Dla porównania, w 2015 roku było ich 12 milionów. Ponad jedna czwarta wybrała tanie hotele, a to - zdaniem władz - nie przynosi miastu zbyt wielu pieniędzy.

Obecnie turyści płacą 5 procent ceny zakwaterowania w hotelu znajdującym się w śródmieściu. W 2018 roku wartość ta miałaby zostać podniesiona do 6 procent. Ratusz zastanawia się też na wprowadzeniem podwójnego systemu opodatkowania – goście płaciliby określoną stawkę kwotową za noc, maksymalnie 10 euro, i dodatkowo procent od rachunku hotelowego.

Udo Kock, radny odpowiedzialny za finanse, powiedział w rozmowie z dziennikiem „Het Parool", że nowy podatek miałby ograniczyć liczbę turystów skąpiących wydatków, a przyciągnąć bogatych, nielubiących tłumu. – Potrzebujemy więcej ludzi, którzy naprawdę wydają pieniądze w mieście – uważa Kock. – Wolelibyśmy osoby, które przyjeżdżają na kilka nocy, odwiedzają muzea, jedzą wystawne dania w restauracjach, zamiast ludzi, którzy wpadają na weekend, pożywiają się falafelem i snują po dzielnicy czerwonych latarni – dodaje radny.

Jego zdaniem podniesienie podatku mogłoby zapobiec zatłoczeniu miasta przez turystów, czego obawiają się mieszkańcy. Na poparcie swoich słów przytacza statystyki. – Liczba odwiedzających wzrośnie w najbliższych latach z 17 do 23 milionów, a to oznacza więcej nakładów na oczyszczanie miasta i zwiększenie liczby policjantów na ulicach. A ja chciałbym, żeby amsterdamczycy zyskiwali na popularności swojego miasta – opisuje Kock.

Przeczytaj więcej o:  amsterdam , podatek turystyczny

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common