Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Porty Lotnicze będą miały prezesa

Danuta Walewska 11-10-2017, ostatnia aktualizacja 11-10-2017 09:45

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze”

Dotychczas obowiązywała ustawa z 23 października 1987 roku, która opierała się między innymi na przepisach dotyczących powszechnego obowiązku obrony Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Zachowana została dotychczasowa forma działalności. PPL pozostają przedsiębiorstwem państwowym, a nadzór nad nim sprawuje minister odpowiedzialny za transport, czyli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Utrzymane zostają wszystkie przepisy regulujące podstawy działalności PPL.

Zmieni się natomiast struktura zarządzania, która była wprowadzona ustawą z 1987 roku. Naczelny dyrektor, zebrania delegatów i rada pracownicza — zostaną zastąpione prezesem PPL oraz radą nadzorczą, która będzie organem kolegialnym, z zagwarantowaną reprezentacją załogi, o ściśle określonych kompetencjach, w tym między innymi sprawowania nadzoru nad gospodarką finansową PPL.

Ustawę o PPL Sejm uchwalił 15 września 2017 roku. 22 września dokument bez poprawek przyjął Senat. Nowe przepisy wejdą w życie o upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeciwko nowej ustawie o PPL opowiedziała się Rada Pracownicza, która przestanie istnieć, oraz część działających w firmie związków zawodowych, które w najbliższych dniach planują zorganizowanie pikiety przed MIiB.

Natomiast dla pracowników PPL nowe przepisy nie wnoszą nic nowego, poza przyspieszeniem procesów decyzyjnych w firmie. Dotychczas zawarte umowy o pracę będą obowiązywały na niezmienionych zasadach. Zarząd zapowiada, że firma się rozwija i nie są planowane żadne zwolnienia.

PPL jest największym przedsiębiorstwem infrastruktury transportowej w Polsce. Należy do niego m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie, największy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo–Wschodniej, który w tym roku obsłuży ok 15 mln pasażerów, o ok jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Warszawskie lotnisko jest również największym przedsiębiorstwem w Grupie Kapitałowej PPL, która ma udziały lub akcje 15 spółek.

Przeczytaj więcej o:  lotnisko chopina , przedsiębiorstwo państwowe "Porty Lotnicze"

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common