Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Turyści wrócą do Egiptu i Turcji

F.F. 13-11-2017, ostatnia aktualizacja 13-11-2017 02:08

Grecji i Hiszpanii trudno będzie w przyszłym roku zdobyć w Polsce więcej turystów niż w tym roku. Polskich klientów odzyskują bowiem w szybkim tempie Turcja i Egipt. Pytanie tylko, który z tych krajów zwycięży rywalizację o Polaków – pisze ekspert

Prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej ocenił jako zaskakujący wynik sprzedaży w biurach podróży w pierwszym tygodniu listopada. Jak podał Polski Związek Organizatorów Turystyki ("W biurach podróży Turcja przegoniła Hiszpanię"), sprzedaż imprez lotniczych była o 8,3 procent mniejsza niż rok wcześniej. Tymczasem w poprzednich tygodniach rosła ona o 60,9, 18,2 i 18,9 procent.

Jak pisze w swoim podsumowaniu minionego tygodnia ekspert, spadek miał miejsce mimo braku istotnych różnic w kalendarzu (liczba dni roboczych była taka sama). Ocenia, że negatywny wpływ na wynik mogła mieć bardzo wysoka baza sprzed roku, gdyż dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek lotniczych wyniosła wtedy 57,2 procent.

Betlej zauważa również, że znacznie słabiej niż przed rokiem zaprezentowała się w systemie MerlinX sprzedaż Grecji, która spadła prawie o 8 procent (przed rokiem wzrosła o 144 procent), Bułgarii, która wzrosła o 15 procent wobec 91 procent przed rokiem i Hiszpanii, w której spadła o prawie 12 procent w miejsce ubiegłorocznego wzrostu o 7 procent.

Znacznie lepiej wypadła natomiast sprzedaż wyjazdów do Egiptu i Turcji.

Należy zaznaczyć, że dane o sprzedaży wycieczek wykazują na tym etapie dość duże rozbieżności w zależności od źródła. Według statystyk portalu wakacje.pl znacznie lepsza niż w raportach z MerlinaX jest sprzedaż Egiptu (udział w ogólnej sprzedaży całego sezonu 18 procent wobec 7,9 procent w systemie MerlinX), Bułgarii (8,2 wobec 4,7 procent), a zwłaszcza Malty (9,2 wobec 1,8 procent).

Widoczny w statystykach wakacje.pl staje się też udział powracającej do łask turystów Tunezji, który w ostatnich tygodniach sięga 3,7 procent, a w listopadzie i grudniu również udział zimowej sprzedaży Turcji - nieco poniżej 4 procent.

Znacznie lepiej w MerlinieX prezentuje się natomiast sprzedaż Egiptu i Turcji.

Znacznie słabiej niż przed rokiem prezentuje się natomiast w systemie MerlinX sprzedaż Grecji, która spadła prawie o 8 procent (przed rokiem wzrosła o 144 procent) i Bułgarii - wzrost o 15 procent wobec wzrostu o 91 procent przed rokiem, jak również Hiszpanii – spadek prawie o 12 procent w miejsce ubiegłorocznego wzrostu o 7 procent – opisuje Betlej.

I jak wyjaśnia, różnice te mają źródło w różnym składzie touroperatorów sprzedających poprzez różne systemy. Na przykład rezerwacje TUI Poland i Exim Tours, które mają w tym sezonie silne pozycje w sprzedawaniu wyjazdów do Egiptu, Bułgarii, na Maltę i do Tunezji, nie przechodzą przez MerlinaX (źródło danych do raportów PZOT). Z kolei nieco wyższe udziały w ogólnej sprzedaży wykazują w systemie MerlinX bardzo ważne w turystyce wyjazdowej Polaków Grecja i Turcja.

Nadchodzą znaczne zmiany w wyjazdach Polaków

Traveldata przygotowała wykres pokazujący tempo dokonywania rezerwacji przez klientów biur podróży według poszczególnych kierunków turystycznych na wiosnę (II kwartał 2018 r.) i wakacje (lipiec i sierpień 2018 r.).

„Z prawej strony wykresu widoczne są udziały kluczowych kierunków w ubiegłym sezonie w końcowej fazie listopada, który może być okresem dość podobnym do obecnego (wcześniejszego o dwa tygodnie), w tym roku bowiem wielu touroperatorów rozpoczęło sprzedaż lata wcześniej niż w ubiegłym.

Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Exim , Exim Tours , Grecos , Itaka , Net Holiday , rainbow , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common