Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Rok w biurach podróży – więcej klientów, wyższe ceny, wcześniejsze rezerwacje

Filip Frydrykiewicz 14-11-2017, ostatnia aktualizacja 14-11-2017 16:35

Turystyka wyjazdowa w Polsce urosła w ostatnim roku o 17 procent. Z biurami podróży wyjechało prawie 3 miliony klientów. Wydali na to około 7 miliardów złotych – Polski Związek Organizatorów Turystyki podsumował miniony sezon turystyczny

PZOT opiera swoje obliczenia na wynikach sprzedaży, która przechodzi przez popularny system rezerwacyjny MerlinX. 30 października zakończył się, liczony od 1 listopada 2016 roku, rok turystyczny, obejmujący sezon zimowy 2016/2017 i letni 2017.

W tym czasie, według danych PZOT, liczba wszystkich klientów biur podróży wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 17,1 procent. O 16,77 procent więcej klientów skorzystało z wycieczek lotniczych, które stanowiły 89,6 procent wszystkich wyjazdów sprzedanych przez biura podróży. O 21,5 procent wzrosła liczba klientów, którzy kupili tylko same noclegi (6,8 procent udziału w sprzedaży), a o 15,5 procent liczba uczestników wycieczek autokarowych (6,3 procent udział).

Co trzeci do Grecji

Najwięcej turystów – prawie co trzeci klient biur podróży - pojechało na zorganizowane wakacje do Grecji (31,5 proc.). Na drugim miejscu Polacy wybierali na urlop Hiszpanię (16,5 proc.), trzecim zaś ich ulubionym kierunkiem była Bułgaria (9 proc.).

Na dalszych miejscach uplasowały się kierunki postrzegane – przynajmniej w pierwszej części roku turystycznego – za mniej bezpieczne, czyli Turcja (7,9 proc.) i Egipt (6,6, proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Włochy (6,3 proc.), Albania (2,6 proc.), Portugalia (2,4 proc.), Chorwacja (2,2 proc.) i Cypr (1,4 proc.). Co ciekawe, już na 11 pozycji w tym rankingu znalazła się Polska.

Najbardziej z dziesięciu najważniejszych kierunków w porównaniu rok do roku zyskały Egipt – 11,7 procent, Albania – 99,5 procent i Turcja – 37,5 procent. Najmniej Hiszpania – 1,3 procent. Rekordzistką w statystykach MerlinaX okazała się jednak Malta (miejsce 17. wśród najpopularniejszych krajów) z wynikiem 120,5 procent wzrostu.

Z kolei na liście konkretnych kierunków (de facto portów lotniczych) najważniejszy okazał się Heraklion na Krecie (spadek rok do roku o 1,4 proc.), turecka Antalya (wzrost o 48,2 proc.), bułgarskie Burgas (wzrost o 10,5 proc.), greckie wyspy Zakintos (+10,4 proc.), Rodos (+10,2 proc.) i Korfu (-1,8 proc.), hiszpańska wyspa Fuerteventura (-0,1), znowu bułgarska Warna (+9,8 proc.), egipska Hurghada (+97,7 proc.) i druga miejscowość na Krecie, Chania (+ 3,6 proc.).

2,5 złotego więcej

Ceny wyjazdów do większości krajów wzrosły. Najbardziej do Turcji, bo o 11,6 procent (średnia na osobę to 2306 zł). Trzeba jednak pamiętać, że koszty podróży do tego kraju spadły w 2016 roku, po próbie przewrotu politycznego. Mocno też podrożał w ostatnim roku wypoczynek w Albanii – o 7,4 procent (2220 zł). To z kolei efekt dużego popytu w stosunku do niedużej jeszcze podaży. Średnia cena wakacji we Włoszech wzrosła o 6,9 procent (2337 zł), a na Cyprze o 6,8 procent (2735 zł). W najbardziej pożądanej Grecji wakacje kosztowały o 4,7 procent więcej niż rok wcześniej (2041 zł). Mniejsze koszty wiązały się natomiast z wyjazdem do Portugalii – o 2,3 procent (3136 zł) i do Chorwacji – o 8,7 procent (1629 zł).

Ile średnio na osobę i za całą rezerwację płacili klienci biur podróży*

Jeśli policzyć wszystkie rezerwacje, to w sumie na jednego klienta biura podróży podwyżka w porównaniu z rokiem 2016 wyniosła 2,45 złotego, czyli 1,49 procent.

Statystyki PZOT pokazują korzystny z punktu widzenia organizatorów wyjazdów trend. Otóż ostatni sezon charakteryzował się większym wyprzedzeniem rezerwacji. O ile rok wcześniej rezerwację od wyjazdu dzieliło średnio 59,2 dnia, o tyle w ostatnim roku było to już 66,7 dnia. Był to zarazem największy wskaźnik w ostatnich sześciu latach.

Ile procent oferty biura podróży sprzedały na 30 dni i mniej przed terminem wyjazdu (lata 2012 - 2017)

Ten sam trend ilustrują dane o wyprzedaży (last minute) na 30 dni, i mniej, przed wyjazdem. Otóż w minionym sezonie w tym trybie biura podróży sprzedały 50,4 procent ofert. To jak na ostanie lata rekordowo mało. Dla porównania - rok temu było to 55,4 procent.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Albania , biuro podróży , bułgaria , cena , Chorwacja , Cypr , egipt , grecja , Hiszpania , Hurghada , MerlinX , portugalia , PZOT , sprzedaż , statystyka , turcja , włochy

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common