Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

PIT wygrywa spór z Ministerstwem Finansów o podwójny VAT

F.F. 05-12-2017, ostatnia aktualizacja 05-12-2017 18:16

Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił zdanie Polskiej Izby Turystyki i uznał, że przedsiębiorcy mają prawo odliczyć VAT od usług noclegowych nabywanych z zamiarem odsprzedaży - informuje PIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dzisiaj wyrok w sprawie skargi skierowanej przez Polską Izbę Turystyki. Dotyczyła ona odliczania VAT w wypadku nabywania usług noclegowych z zamiarem ich odsprzedania - wyjaśnia w komunikacie dla członków Polskiej Izby Turystyki biuro wykonawcze tej organizacji. W świetle przepisów ustawy o VAT, podatników obowiązuje bezwzględny zakaz odliczania podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych, niezależnie od tego w jakim celu te usługi zostały nabyte. Przed 1 grudnia 2008 r. ograniczenie to nie dotyczyło jednak podatników nabywających usługi gastronomiczne i noclegowe w celu świadczenia usług turystycznych opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Według izby oznacza to, że w 2008 roku nastąpiło rozszerzenie katalogu wyłączeń w prawie do odliczenia VAT. Sytuacja taka jest niezgodna z unijną klauzulą stałości wynikającą z artykułu 176 dyrektywy o VAT, który zakazuje wprowadzania przez państwa członkowskie dodatkowych ograniczeń w prawie do odliczenia podatku naliczonego VAT. Naruszenie tej klauzuli przez państwo polskie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 lipca 2015 roku (sygn. I FSK 763/14) wskazując, że hotel nabywający usługi gastronomiczne na potrzeby działalności noclegowej, mimo wprowadzenia zakazu w grudniu 2008 r., ma również obecnie prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług gastronomicznych.

Na tej samej zasadzie - zdaniem izby - przy nabyciu usługi noclegowej będącej następnie przedmiotem odsprzedaży (jako usługi turystycznej) podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Wyrok nie jest prawomocny. Ministerstwo Finansów może się jeszcze odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jest to kolejna decyzja sądu potwierdzająca stanowisko izby w sprawie interpretacji przepisów podatkowych. Poprzednie dotyczyły obowiązku szacowania marży od zaliczek ("NSA potwierdza: biura podróży nie muszą szacować marży") i rekompensowania tak zwanej marży ujemnej ("PIT – Ministerstwo Finansów 2:0").

- Nasza wygrana przed WSA w Warszawie to kolejny krok w porządkowaniu prawa podatkowego dotyczącego branży turystycznej - mówi prezes PIT Paweł Niewiadomski. - Mam nadzieję, że wyrok się uprawomocni. To będzie znakomita wiadomość dla tysięcy biur podróży w w Polsce. Nie będą musiały one bowiem płacić podwójnie VAT-u. Dzięki temu wszystkie podmioty będą miały takie same warunki prowadzenia biznesu.

Przeczytaj więcej o:  Ministerstwo Finansów , pit , podatek , vat

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common