Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Jańczuk: Zimowe rejsy Itaki to dopiero początek

Filip Frydrykiewicz 19-12-2017, ostatnia aktualizacja 19-12-2017 06:35

Sprzedaż wyjazdów do Hiszpanii – odwołam się znowu do raportów – wyraźnie spada. Jak to jest w wypadku Itaki, która ma bardzo rozbudowany program, szczególnie jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie?

Mamy nadzieję, jak w wypadku Grecji, uzyskać w Hiszpanii nie gorszy wynik niż tegoroczny. Chociaż muszę przyznać, że niektóre kierunki na razie sprzedają się gorzej. To efekt wysokich cen i „zasysania" klientów przez Turcję i Egipt. Na domiar złego niepokoje polityczne w Barcelonie i Katalonii spowodowały zatrzymanie sprzedaży wakacji na Costa Brava i Costa Dorada. Nie obawiam się natomiast o powodzenie Costa Blanca, Costa del Sol, Ibizy czy Majorki.

Bułgaria – nie udało się w tym roku Itace zrealizować planu 50 tysięcy klientów, skończyło się na 41 tysiącach.

I bardzo dobrze, bo skupiliśmy się na rentowności sprzedawanych wyjazdów, a nie na produkowaniu „paksów". W nowym sezonie na pewno podwyższymy tę liczbę, bo mamy więcej dobrych hoteli w ofercie, ale nie robimy tego dla zaliczania kolejnych rekordów.

Za to kolejne rekordy bije Albania – kierunek spopularyzowany przez Itakę (czytaj: "Prezes Itaki Mariusz Jańczuk: Odkryliśmy diament nad Morzem Śródziemnym").

Albania? Kierunek nieograniczonego wzrostu (śmiech). Itaka ma w tym duży udział, okazuje się, że przywozimy tam najwięcej turystów ze wszystkich biur podróży na świecie. W tym roku było to 21,5 tysiąca. Tygodniowo wysyłaliśmy 9 samolotów do Tirany. W nowym roku planujemy ich 11 – 12.

Chyba zaczyna tam brakować hoteli? Teraz wielu touroperatorów chce tam wozić klientów.

Budują się non stop nowe. Między innymi dlatego nasza oferta nie jest zamknięta, aktualizujemy ją na bieżąco.

Zresztą to dotyczy wszystkich kierunków. Reagujemy elastycznie na popyt, zwiększając podaż tam gdzie to możliwe. Na szczęście rynek raczej domaga się więcej niż mniej. Nie musimy ciąć miejsc i rezygnować z hoteli, ale ciągle szukamy nowych i dodajemy je do naszej oferty.

Wszystko idzie tak świetnie. Nic nie spędza panu snu z powiek?

Śpię znakomicie, szczególnie na statku, kołysanie mnie usypia. Co pan ma na myśli?

Na przykład walkę touroperatorów o hotele w Grecji. Słyszę, że jeden z potężniejszych graczy na rynku europejskim stara się za wszelką cenę przejmować niektóre obiekty.

Czasami my „wyrywamy" hotele konkurencji, a czasami konkurencja podkupuje je nam. Raz obserwujemy to z nerwami, innym razem z rozbawieniem. Z rozbawieniem, jeżeli jakiś hotel z sezonu na sezon podnosi ceny o 30 procent a w dodatku słabo się sprzedaje. Taki obiekt chętnie oddajemy konkurencji. Wiemy, co się stanie – hotel zerwie kontrakt, bo to biuro podróży, o którym pan i ja myślimy, nie zapełni mu pokojów. I wtedy w następnym sezonie wróci do nas, z opuszczonymi cenami. Nie raz tak było – hotele wracały do nas, bo konkurencja, która obiecywała im lepsze obłożenie za wyższe ceny niż mieli u nas, nie dawała rady spełnić tych obietnic.

Przeczytaj więcej o:  Cedok , Itaka , Novaturas , rejs

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common