Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Jańczuk: Zimowe rejsy Itaki to dopiero początek

Filip Frydrykiewicz 19-12-2017, ostatnia aktualizacja 19-12-2017 06:35

Co się stało na Litwie, dlaczego nie doszło do przejęcia przez Itakę Novaturasa ("Itaka jednak nie przejmie litewskiego Novaturasa")?

Umowa kupna przewidywała możliwość wycofania się jednej ze stron, w razie gdyby litewski urząd antymonopolowy nie dał, w czasie określonym tamtejszą ustawą, zgody na przejęcie przez nas Novaturasa. W trakcie oczekiwania na zgodę litewskiego UOKiK-u sezon letni przyniósł bardzo dobry wynik w Novaturasie. Firma, z którą się dogadywaliśmy na zakup tego biura podróży zorientowała się, że sprzedała nam je za tanio. Chcieli renegocjować warunki. Nie zgodziliśmy się. Wymyślili więc, że korzystniej dla nich będzie wprowadzić Novaturasa na giełdę i zerwali umowę z nami.

Ale nie wiem, czy na giełdzie sprzedadzą firmę drożej. Nie zamierzamy bowiem wycofać się z planu wejścia na rynek litewski. W lecie 2018 roku będziemy oferować nasze wycieczki z wylotami z Wilna, co – jestem o tym przekonany - nie pozostanie bez wpływu na wycenę Novaturasa. Stawiam to sobie za punkt honoru.

Litwini będą mogli korzystać z wakacji kupionych w Itace bezpośrednio?

Jesteśmy obecni na Litwie od 2009 roku, mamy tam sieć ponad 250 agentów. Litwini mogą więc kupować wyjazdy blisko domu, tyle że wyjeżdżają z nami, lecąc z polskich miast, głównie z Warszawy.

Itaka i Novaturas mają podobnych klientów, a my zaoferujemy im 18 kierunków, w tym przynajmniej połowę takich, których Novaturas nie ma. Nasza oferta będzie więc atrakcyjniejsza.

Bardzo dobrze rozwijamy się też na Białorusi, a Wilno nazywane jest lotniskiem Mińsk II, bo Białorusini latają w takiej samej liczbie z Mińska jak i z Wilna. Jeśli zaoferujemy Białorusinom i Litwinom loty z Wilna, a nie z Warszawy, łatwo sobie wyobrazić, jakie będzie zainteresowanie.

A jak sytuacja w Čedoku, innej zagranicznej spółce Itaki, znajdującej się w waszych rękach od ponad roku?

Zwykle moje przewidywania są bardziej optymistyczne niż życie pokazuje, ale w tym wypadku same liczby mówią za siebie: liczba klientów korzystających z wyjazdów czarterowych wzrosła o 100 procent, zysk na czarterach wzrósł o 100 procent. A wynik finansowy jest pozytywny, chociaż w ostatnich kilku latach, zanim weszła do Čedoka Itaka, był negatywny.

Jeszcze nie do końca zrestrukturyzowaliśmy tę firmę. Chciałbym, aby miała dokładnie taką formę, jaką ma Itaka w Polsce. Ale takich zmian nie można przeprowadzać zbyt gwałtownie. Na razie udało nam się wprowadzić zdecydowanie lepszy produkt i udało się poprawić działanie kilku działów, w tym działu produktu i działu kontraktów.

Ale czy Čedok rozwija się w Czechach, czy dostarcza jedynie klientów Itace na loty z Katowic?

Nie, absolutnie Čedok rozwija się w Czechach. Planujemy też, że będzie się rozwijał na Słowacji. Ma tam licencję i ma zarejestrowaną firmę, którą po prostu obudzimy.

Zapowiadał pan wyprowadzenie Čedoka na pierwsze miejsce w Czechach („Itaka: Čedok będzie pierwszy w Czechach"), czy to jest aktualne?

Mamy za sobą dopiero jeden sezon w Czechach, ale plan, że w ciągu trzech lat staniemy się największym touroperatorem w Czechach jest aktualny. Teraz jesteśmy trzecią firmą za Fischerem i Eximem Tours. O ile się orientuję, my rośniemy, a oni nie. Fischer ma rzeczywiście mocną pozycję i będzie go trudniej przegonić, Exim łatwiej.

1 2 3 4
Następna

Przeczytaj więcej o:  Cedok , Itaka , Novaturas , rejs

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common