Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Novaturas: Wielki jest potencjał turystyki wyjazdowej nad Bałtykiem

Katarzyna Kucharczyk 20-12-2017, ostatnia aktualizacja 20-12-2017 22:26

Coraz więcej ludzi w krajach bałtyckich stać na wczasy za granicą. Ale ciągle z biurami podróży wyjeżdża dużo mniej niż w Europie Zachodniej – mówi dyrektor generalny litewskiej firmy Novaturas Linas Aldonis

W tym roku lider polskiego rynku touroperatorskiego, Itaka, zamierzał przyłączyć do swojego holdingu biuro podróży Novaturas, największe na rynku trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Jednak kilka miesięcy po podpisaniu umowy z właścicielami z Enterprise Investors, ci ostatni zerwali umowę. Jako przyczynę podali przedłużające się oczekiwanie na zgodę litewskiego urzędu ochrony konkurencji na przejęcie przez polską firmę (czytaj: "Itaka jednak nie przejmie litewskiego Novaturasa"). Sytuację komentował dwa dni temu w rozmowie z Turystyką.rp.pl prezes Itaki Mariusz Jańczuk: "Firma, z którą się dogadywaliśmy na zakup tego biura podróży zorientowała się, że sprzedała nam je za tanio. Chcieli renegocjować warunki. Nie zgodziliśmy się. Wymyślili więc, że korzystniej dla nich będzie wprowadzić Novaturasa na giełdę i zerwali umowę z nami" ("Jańczuk: Zimowe rejsy Itaki to dopiero początek").

Tak się złożyło, że o planach Novaturasa z jego dyrektorem rozmawiała niedawno dziennikarka działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej" i "Parkietu". Oto ten wywiad.

Katarzyna Kucharczyk: Kiedy można się spodziewać debiutu spółki na warszawskiej giełdzie i jaka może być wartość oferty publicznej?

Na razie jest za wcześnie, by podawać szczegóły, trwają przygotowania do IPO (z ang. pierwsza oferta publiczna – red.). Podtrzymujmy zapowiedzi dotyczące wejścia na GPW w Warszawie oraz Nasdaq w Wilnie w przyszłym roku, ale o szczegółach będziemy mogli informować za kilka miesięcy.

Na ilu rynkach obecnie działa Novaturas?

Jesteśmy liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii. Wszystkie kraje bałtyckie oferują bardzo duży potencjał wzrostu. Dobra sytuacja makroekonomiczna i rosnące wydatki konsumenckie przyczyniają się do tego, że mieszkańcy regionu coraz częściej korzystają z usług turystycznych. Coraz więcej ludzi stać na wczasy za granicą. Wydają też na nie coraz więcej pieniędzy. Jednocześnie stopień nasycenia rynku wciąż jest stosunkowo mały w porównaniu z rynkami Europy Zachodniej.

Zaczynamy też oferować nasze produkty na Białorusi i widzimy w tym rynku duży potencjał. Na razie nie jesteśmy tam obecni bezpośrednio, ale sprzedajemy nasze produkty przez zewnętrznych partnerów. Bliskość Mińska od lotniska w Wilnie daje nam niewątpliwą przewagę, aby rozwijać działalność również na tym rynku.

Jaki jest wasz główny kanał sprzedażowy?

Elementem naszej strategii jest utrzymanie zróżnicowanych i uzupełniających się kanałów dystrybucji. Współpracujemy z około 400 agencjami, w tym ze wszystkimi największymi, w krajach bałtyckich i z 28 na Białorusi. Mamy też sześć własnych biur – cztery na Litwie i po jednym na Łotwie i w Estonii, a ponadto mocno inwestujemy w e-commerce.

Oferujemy sprzedaż online i działamy poprzez międzynarodową platformę GDS, czyli Global Distribution Systems, gdzie oferujemy bilety lotnicze. Sprzedaż online systematycznie rośnie. Każdego roku zwiększa się również udział tego kanału w naszym miksie sprzedażowym.

W ostatnich latach spółka pokazywała bardzo dobre wyniki finansowe – czy można już podsumować 2017 rok?

Przygotowujemy się do IPO, nie mogę więc ujawnić za dużo szczegółów. Mogę natomiast potwierdzić, że ten rok był kolejnym rokiem dynamicznego wzrostu. Nasze wyniki finansowe za dziewięć miesięcy były większe niż za cały 2016 rok, w którym nasze przychody wyniosły 101,6 miliona euro, a EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja – red.) sięgnęła 5,6 mln euro.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Itaka , Novaturas

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common