Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Największe biura podróży 2017 roku: Itaka, TUI, Rainbow

Filip Frydrykiewicz 16-04-2018, ostatnia aktualizacja 16-04-2018 06:54
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Ile można zarobić na wycieczce?

Przychody to jedno, a zarobek z organizowania wyjazdów za granicę to drugie. Kto więc zarobił najwięcej? 38,1 miliona złotych netto zostało w kasie biura podróży Rainbow. Itace powiodło się gorzej – jej zysk to 23,1 miliona złotych. Niewiele mniej zarobił Grecos – 20,1 miliona złotych. Mniejsze sumy były udziałem TUI – 11,8 miliona złotych, Corala Travel Wezyr Holidays – 4,7 miliona złotych, Neta Holiday – 2,4 miliona złotych. Spośród dziesięciu największych firm tylko Neckermann odnotował stratę, jej wysokość to 1,1 miliona złotych.

- Zyski byłyby lepsze, gdyby nie konieczność zabezpieczania się na wypadek zmiany kursów walut. (Firmy zapewniają sobie określone ceny walut. Potem może się okazać, że jeśli waluty, najczęściej chodzi o dolara, drożeje, to zyskują, bo mają zagwarantowaną przez bank niższą cenę. Ale jeśli jest odwrotnie – a tak było w ostatnim roku – to tracą, bo płacą za walutę więcej niż by mogli – red.).

Przy sumach obrotów zyski wydają się symboliczne. Średnia rentowność branży – wylicza Traveldata – to 1,9 procent. Tylko dwie, z zajmujących się turystyką masową, firmy osiągnęły wynik lepszy od tego wskaźnika. Rekordzistą okazał się Grecos Holiday, jego rentowności na poziomie 3,7 procent konkurenci mogą mu tylko pozazdrościć. Drugi Rainbow miał zysk netto w wysokości 2,7 procent przychodów.

Jeszcze lepiej widać efekty wysiłku touroperatorów i ponoszonego przez nich ryzyka, jeśli przeliczyć zarobek na jednego klienta. Traveldata pokazuje to na wybranych przykładach. 106,9 złotych uzyskał w zeszłym roku Grecos Holiday, 92,5 złotego zarobił Rainbow, 30,2 złotego Itaka, 23,9 złotego Coral Travel Wezyr Holidays, a 24,7 złotego TUI. Neckermann znalazł się w tym zestawieniu z negatywną wartością – minus 8,7 złotego, co oznacza, że dopłacił do swoich klientów - stratę musiał pokryć z odłożonego we wcześniejszych latach kapitału własnego.

- Ludzie myślą, że touroperatorzy zarabiają na nich krocie, bo potrafią ogłaszać obniżki 20, 30 i 40 procent. Tymczasem tak nie jest – komentował Betlej (czytaj też: "Ratingi 2017: Ile można zarobić na turyście")

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , ranking , rating , turystyka wyjazdowa

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common