Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Ratingi 2018: Biura podróży krzepną dzięki Turcji i Egiptowi

F.F., Andrzej Betlej 20-04-2018, ostatnia aktualizacja 20-04-2018 06:02

Exim Tours przeskakuje pięć szczebli na raz, Net Holiday – awansuje o cztery oczka, a 7islands, Prima Holiday i Best Reisen zyskują lepszą ocenę o jeden poziom. Czy Sun & Fun będzie kolejny, który dołączy do stabilnych organizatorów?

W poniedziałek (16.04.2018) przedstawiliśmy czytelnikom aktualizację rankingu i ratingów czołowych polskich touroperatorów ("Ratingi biur podróży 2018: Dziewięć ocen w górę, trzy w dół"). Oprócz informacji o charakterze generalnym w pierwszej części materiału omówiona została bardziej szczegółowo sytuacja sześciu największych pod względem przychodów z imprez turystycznych biur podróży. Dzisiaj część poświęcona pozostałym z 30 największych organizatorów.

ZOBACZ CAŁY RANKING 2018

Net Holiday (zmiana oceny i perspektywy w górę). Jest najmłodszą firmą w zestawieniu, istnieje od 2012 roku, ale jest już trzeci raz uwzględniona w ocenach. Wcześniej wyróżniała się bardzo dużą dynamiką wzrostu, która w generalnie słabym 2015 roku wyniosła aż 86 procent. Później zwolniła tempo ekspansji, co jednak przyczyniło się do poprawy wyników i stabilizacji jej finansów i znalazło wyraz w zmianie perspektywy z nieznanej na stabilną.

W 2017 Net Holiday nadal rozwijał się w solidnym tempie zwiększając przychody o 32,1 procent (średnia dla rynku to 27,7 procent), do 133,4 mln złotych, a liczbę obsłużonych klientów o 32,9 procent (średnia – 24,8 procent), do 56,3 tysięcy. Jednocześnie skokowo, bo ponad trzykrotnie, zwiększył zysk netto, osiągając 2,39 mln złotych. Ponad czterokrotnie zwiększył też fundusze własne, które teraz wynoszą 3,11 mln złotych. Właśnie znaczna poprawa rentowności i kapitałów własnych, znaczące zmniejszenie zadłużenia i umiar w ekspansji biznesowej spowodowały podniesienie oceny aż o 4 szczeble z B- do BB z jednoczesną kolejną poprawą perspektywy ze stabilnej na pozytywną.

Warto zaznaczyć, że Net Holiday, wbrew nazwie i ewentualnym skojarzeniom, wcale nie sprzedaje wycieczek głównie przez internet, ale w ponad 90 procentach za pośrednictwem agentów turystycznych.

W październiku 2016 roku Net Holiday został przejęty od polskiego właściciela przez czeską grupę biur podróży Alexandria, należącą do Aleksandra Pavlova (czytaj:"Net Holiday sprzedany Czechom").

Exim Tours (zmiana oceny i perspektywy) to bardzo zasłużone biuro dla polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej, które działała na naszym rynku już od roku 1996. Kluczowym wydarzeniem w historii organizatora było kupienie w 2012 roku przez niemiecki koncern handlowy REWE grupy biur podróży Exim Tours (z siedzibą w Pradze), w skład której wchodziła również polska spółka. Obecnie organizator działa w ramach grupy DER Touristik (turystyczna gałąź REWE), która udziela mu wsparcia biznesowego i finansowego.

W latach ubiegłych organizatora dotknął znaczny spadek sprzedaży, Exim Tours był bowiem silnie uzależniony od sytuacji w Egipcie, Turcji i Tunezji, czyli krajów, w których nastąpił kryzys w ruchu turystycznym. Wtedy organizator rozwinął sprzedaż wyjazdów pakietowanych na bazie lotów tanimi liniami lotniczymi. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszyły się wypady na Maltę. W sumie tak zwane pakiety dynamiczne zaczęły odgrywać znaczącą rolę w biznesie tego touroperatora, dostarczając mu nawet połowę jego przychodów.

W roku 2017, gdy Polacy zaczęli ponownie wyjeżdżać do Turcji, Egiptu i Tunezji, Exim nastawił się w większej mierze na te odradzające się kierunki i na tanie oferty, obejmujące hotele średnich i niższych kategorii. W rezultacie zanotował bardzo duży wzrost - przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych o prawie 50 procent, do 126,4 mln złotych, a liczby klientów o prawie 57 procent, do 55 tysięcy osób. Biuro osiągnęło też pierwszy od kilku lat zysk netto w wysokości 864 tysięcy złotych. Jego fundusze własne, również dzięki dokapitalizowaniu, na koniec 2017 roku wyniosły ponad 2,8 mln złotych.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  Best Reisen , biuro podróży , but , Exim Tours , Funclub , Net Holiday , Prima Holiday , ranking , rating , Sun&Fun

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common