Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Turyści skarżą się na polisy

Regina Skibińska 12-06-2018, ostatnia aktualizacja 12-06-2018 08:33

Coraz więcej problemów przysparza klientom ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu - zwraca uwagę w raporcie Rzecznik Finansowy

Ubezpieczenia turystyczne to nie jest obszar, gdzie pojawia się dużo nieprawidłowości w działaniach towarzystw, ale zakup złej polisy na niefortunnych turystach mści się wyjątkowo dotkliwie.

Tak było w przypadku żeglarzy, którzy na rejs po Atlantyku kupili ubezpieczenie nieobejmujące ochroną żeglarstwa oceanicznego, a gdy doszło do wypadku, koszty ratownictwa i leczenia wyniosły kilkaset tysięcy złotych. W podobnej sytuacji znaleźli się rodzice dziecka, któremu w USA zaostrzyła się infekcja wirusowa, na którą dziecko zachorowało jeszcze w Polsce. Ubezpieczyciel potraktował to jako zaostrzenie choroby przewlekłej i odmówił pokrycia kosztów leczenia, które wyniosły 35 tys. dolarów.

Nieskuteczne reklamacje

W 2017 roku do Rzecznika Finansowego trafiły 243 wnioski o podjęcie interwencji lub wszczęcie postępowania polubownego. To o 56 proc. więcej niż w 2016 r., kiedy było ich 156.

– Niepokoi dynamiczny, nieobserwowany w poprzednich latach, wzrost liczby wniosków o podjęcie oficjalnych działań, czyli postępowania interwencyjnego lub polubownego – tłumaczy rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. To znaczy, że zakład ubezpieczeń nie wykorzystał szansy i nie rozwiązał problemu klienta na etapie reklamacji.

Skargi do rzecznika dotyczą głównie ubezpieczenia kosztów leczenia, bagażu i rezygnacji z wyjazdu.

Szczególnie daje się zauważyć wzrost problemów z tym ostatnim ubezpieczeniem. Jest ono często sprzedawane w biurach podróży w ramach pakietu i klienci nie wiedzą, co tak naprawdę kupują. Nie zdają sobie sprawy, że nie każda przyczyna rezygnacji z podróży objęta jest ochroną ubezpieczeniową i np. jeśli turysta nie pojedzie na wczasy z powodu śmierci dziadka, to nie każdy ubezpieczyciel zwróci mu pieniądze wydane na wycieczkę. Zależy to od warunków konkretnej umowy.

Jest szansa na poprawę sytuacji. Od 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Poszerzają one obowiązek informowania podróżnego o jego prawach.

Kłopotliwe choroby przewlekłe

Najpoważniejsze konsekwencje miewa nieobjęcie ochroną następstw i zaostrzenia chorób przewlekłych.

Często turyści nie zdają sobie sprawy z tego, że alergia czy nadciśnienie to choroby przewlekłe i jeśli w czasie wyjazdu ujawnią się jakieś problemy ze zdrowiem, które mają z nimi związek, to towarzystwo może nie pokryć kosztów leczenia, o ile turysta nie wykupił dodatkowego rozszerzenia ochrony. A w przypadku zmian klimatu o takie problemy nie jest trudno. Kilka lat temu głośno było o turyście, który zmarł w Egipcie na skutek udaru, który był konsekwencją problemów z krążeniem. Ubezpieczyciel odmówił odszkodowania i rodzina pechowego turysty została obciążona kosztami ponad 100 tys. zł.

– Sprzedawcy takich ubezpieczeń muszą więc zrobić wszystko, żeby uczulić klientów na takie ryzyko – uważa radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski.

Bagaż źle chroniony

Jak wynika z raportu Rzecznika Finansowego, najmniej pożytku turyści mają z ubezpieczenia bagażu. Polisa zapewnia ochronę tylko w razie ściśle określonych zdarzeń, jak np. włamania czy wypadku autobusu. Nie można natomiast liczyć na odszkodowanie w razie utraty bagażu na skutek zwykłej kradzieży, bez użycia siły ani wtedy, gdy turysta zgubi walizkę.

Do tego bagaż musi być odpowiednio zabezpieczony, a wymagania często są rygorystyczne, np. samochód z bagażami musi stać na parkingu strzeżonym.

Przeczytaj więcej o:  Rzecznik finansowy , ubezpieczenie

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common