Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

W biurach podróży niskie ceny mimo wakacji

F.F. 04-07-2018, ostatnia aktualizacja 04-07-2018 03:05

Symboliczny, bo tylko 1,7-procentowy wzrost ponad stan z zeszłego roku osiągnęła w minionym tygodniu sprzedaż w biurach podróży. Pocieszające, że chociaż ceny przestały spadać

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, w ostatnim tygodniu, pierwszym tygodniu wakacji,  zainteresowanie klientów wyjazdami wakacyjnymi było o 1,7 procent większe niż rok temu o tej porze. Lepiej sprzedawały się imprezy lotnicze – wzrost w tej kategorii wyniósł 5,9 procent. W innych kategoriach regres był ogromny. Noclegi (tzw. dojazd własny) sprzedawały się o 52,2 procent gorzej niż w 2017 roku, a podróże autokarowe o 24,9 procent słabiej.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Choć nominalne dane raportu są na plusie (1,7 procent), to jednak w rzeczywistości w biurach podróży klientów było mniej niż przed rokiem. Widać to po zmniejszeniu się wcześniej uzbieranej nadwyżki w sprzedaży z 22,8 do 21,8 procent. A jeśli chodzi o imprezy lotnicze, nadwyżka skurczyła się z 25,61 do 25,52 procent.

W minionym tygodniu najlepiej wiodło się Grecji – udział wycieczek sprzedanych do tego kraju powiększył się w ogólnej puli o 0,5 procent, czyli z 27,7 do 28,2 procent. Chociaż zarazem nie drgnął wynik powiększenia sprzedaży - jak wynosił 17,7 procent, tak pozostał na tym poziomie.

Najchętniej klienci sięgali po wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Bułgarii (w tej kolejności nie było zmian w porównaniu ze stanem sprzed tygodnia) i Włochom (wyprzedziły Albanię w porównaniu z poprzednim tygodniem). W dalszej kolejności widać w tym rankingu: Albanię, Egipt, Tunezję, Chorwację i Portugalię.

Miniony tydzień przyniósł uspokojenie cen. Nadal jednak pozostają one bardzo niskie. Aż pięć kierunków zmieściło się ze średnią ceną poniżej 2000 złotych. Były to: Warna za 1711 złotych, Burgas za 1719 złotych, Tirana za 1800 złotych, Saloniki za 1851 złotych i Korfu za 1881 złotych. Najdrożej wakacje kosztowały na Sardynii -  2714 złotych i Teneryfie - też 2714 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Raz na miesiąc PZOT dołącza do cotygodniowego raportu wykres pokazujący już nie sprzedaż, ale konkretnie wyjazdy realizowane z biurami podróży. Okazuje się, że tegoroczny czerwiec zaznaczył się trzecim – po maju (53,6 procent) i kwietniu (30 procent) - wzrostem pod względem wielkości. Wyniosła ona 27,8 procent.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 26. tydzień roku, czyli okres od 25 czerwca do 1 lipca 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , PZOT

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common