Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Hotele

Hotele

Hampton by Hilton w Gdańsku - hotel z kinem

F.F. 09-07-2018, ostatnia aktualizacja 09-07-2018 18:37
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

W samym środku gdańskiej starówki rozpoczął działalność hotel Hampton by Hilton. Dawniej w tym samym budynku mieściło się kino Neptun. Jest to widoczne w wystroju hotelu

Hotel stoi jest przy ulicy Lektykarskiej 4, między  Długą, Kaletniczą i Piwną. Dysponuje 174 pokojami, lobby biznesowym z dwoma salami konferencyjnymi o powierzchni około 40 mkw. każda i siłownią. Powierzchnia czterokondygnacyjnego budynku to ponad 7,5 tys. mkw., z czego 7 tys. mkw. zajmuje część hotelowa, a ok. 600 mkw. część handlowo-usługowa, w której znajdują się m.in. delikatesy, sklep z alkoholem i naleśnikarnia.

W hotelu ma być też wkrótce otwarte kino studyjne.Historia miejsca, w którym zlokalizowany jest hotel, nierozerwalnie związana jest bowiem z kinematografią. Już od 1939 r. działało tu kino Tobis-Palast. Po zakończeniu wojny, od 1953, działalność kina została wznowiona – tym razem pod nazwą Leningrad, a od 1993 r. pod szyldem Neptun. Równolegle działały tu także kino Kameralne i Helikon.

Właścicielem hotelu jest Grupa Capital Park, notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych firma specjalizująca się w inwestowaniu w nieruchomości. - To nie pierwsza realizacja naszej Grupy, w której mamy do czynienia z budynkami o charakterze historycznym czy zabytkowym – mówi członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Capital Park Marcin Juszczyk, cytowany w komunikacie swojej firmy. - Historia tych miejsc stanowi dla nas wartość, staramy się nadać im nowe oblicze, jednocześnie szanując przeszłość i integrując ją z nowoczesną tkanką i funkcjami na miarę oczekiwań przyszłych użytkowników. Zdajemy sobie sprawę, że kina studyjne, które działały tu przez wiele lat stanowiły ważne miejsce dla mieszkańców Trójmiasta, stąd dołożyliśmy wszelkich starań, aby zachować ich dziedzictwo.

Jak wyjaśnia dalej Juszczyk, spółka kupiła nieruchomość w 2005 roku. Na początku planowała przerobić ją na biura, jednak po analizach zdecydowała, że lepiej będzie ulokować tu hotel.

Operatorem hotelu została firma VHM Hotel Management, której franczyzy na brand „Hampton by Hilton" udzieliła grupa Hilton Worldwide. Głównym wykonawcą prac była firma Erbud SA a koncepcję architektoniczną przygotowała pracownia AGK Architekci AW. Zarówno wnętrza, jak i funkcje hotelu nawiązują do kinowej tradycji miejsca. Przed rozpoczęciem prac dawne kino zostało utrwalone na fotografiach, aby zachować jak najwięcej jego elementów. W obecnym hotelu ściany ozdobione są przez historyczne zdjęcia z czasów funkcjonowania kin studyjnych. Inwestorowi udało się również ocalić mozaikę autorstwa Anny Fiszer, która pierwotnie znajdowała się na elewacji hotelu od strony ul. Lektykarskiej. Po rozmowach ze społecznikami i konserwatorem zabytków Grupa Capital Park zachowała ją i przekazała Komitetowi Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz, który poszukuje dla niej nowego miejsca w przestrzeni miejskiej.

W holu głównym znalazła się charakterystyczna metalowa brama, która prowadziła do kina. Udało się również odnowić fragment pamiątkowego sgraffita z herbem Gdańska, które zdobiło ścianę kinowego holu, a obecnie jest wyeksponowane w hotelowym lobby. Jego pozostałe części zostały odwzorowane techniką nadruku na szkle i umieszczone obok, by dopełnić całości pamiątkowego elementu. Przy wejściu od ul. Piwnej ustawiono dodatkowo szereg krzeseł, odzyskanych z dawnego kina Kameralnego. Z kolei od strony ul. Długiej na elewacji budynku zawisł odrestaurowany, metalowy szyld dawnego kina z wkomponowanym logo hotelu. Wszystkie prace budowlane i renowacyjne prowadzone były pod nadzorem pomorskiego konserwatora zabytków.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  gdańsk , Hampton by Hilton , hotel

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common