|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: ekonomia » Biznes

Biznes

Mariusz Szpikowski: Koniec monopolu na Lotnisku Chopina

Marcin Piasecki 01-08-2018, ostatnia aktualizacja 01-08-2018 21:00
źródło: materiały prasowe

Nie mamy żadnego wpływu na ceny oferowane w sklepach. Ale jestem przekonany, że spadną – mówi prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski

Marcin Piasecki: Pasażerowie odlatujący z lotniska Chopina natykają się na sporo pozamykanych sklepów. I to w środku wakacji. Czy trzeba było rozwiązywać umowę z jednym z najemców sklepów właśnie teraz?

Mariusz Szpikowski: Przede wszystkim niczego nie rozwiązaliśmy. Umowy na 15 spośród 35 lokali handlowych wynajmowanych przez Lagardere Travel Retail po prostu wygasły. Proponowaliśmy tej firmie przedłużenie działalności do połowy września, spotkaliśmy się z odmową. Zresztą, gdyby umowa wygasła we wrześniu, z remontami weszlibyśmy w okres świąteczny, który dla nas jest jeszcze bardziej intensywnym czasem od wakacji. Zima to z kolei ferie, naprawdę nie ma dobrego okresu na przeprowadzenie tego rodzaju operacji.

Ale nie można było tego zrobić lepiej? Teraz trudno się zorientować, gdzie na lotnisku można kupić chociażby gazetę.

Przy remontowanych sklepach będzie prowadzona działalność tymczasowa, kiedy tylko to będzie możliwe. Umówmy się też, nasze lotnisko nie jest wielkie, nie ma tam dużych odległości. Ale poleciłem, żeby ustawić specjalne tablice przy remontowanych lokalach wskazujące kierunek i odległość do podobnego sklepu.

Kto przejmie sklepy, które dotychczas wynajmował Lagardere?

Baltona. Będzie miała 46 proc. powierzchni handlowej na lotnisku. Dotychczas Lagardere dysponował 90 proc., po zmianach – 49 proc.

Czy Baltona wygrała przetarg?

Nie mieliśmy obowiązku ogłaszać postępowania przetargowego, wystarczył tryb negocjacji.

Czegoś tu nie rozumiem. Bez przetargu wygrywa firma, która od lat była w sporze i z PPL, i ze Skarbem Państwa. Żądała olbrzymich odszkodowań za usunięcie jej z lotniska sześć lat temu.

Spór zakończył się zrzeczeniem roszczeń ze strony Baltony, która z powodu tego sporu była wykluczona z postępowań. Ale po kolei. Mamy rok 2017, wiadomo, że niedługo skończy się umowa z Lagardere na wynajem części sklepów. Wtedy Lagardere po cichu podsunął mi umowę do podpisania na kolejnych pięć lat. Cena była niewiele wyższa od dotychczasowej, mimo że ruch na lotnisku i obroty sklepów zwiększyły się znacząco, a od tego zależą parametry takiej umowy. Tę umowę bez rozgłosu w trybie negocjacji i bez powiadomienia rynku procedowano z naszym działem handlowym. Lagardere, który dzisiaj potrafi protestować z powodu naszych rozstrzygnięć, wtedy nie widział w tym nic złego. Z oczywistych przyczyn powiedziałem: nie. Poprosiłem o przeprowadzenie konkursu ofert, wszystko zgodnie z prawem.

Konkursu, który się nie udał.

Rynek w Polsce jest mocno ograniczony, mamy podmioty takie jak Lagardere, Baltona, w mniejszym stopniu Keraniss i bardzo małych graczy. To kwestia wielkości naszego rynku, on jest zbyt mały dla dużych światowych firm. Ale wtedy poleciłem wyraźnie, żeby z konkursem wyjść do innych podmiotów, nieobecnych na rynku polskim, na przykład Dufry. Wysłano zapytanie ofertowe, jej przedstawiciele przyjechali, zobaczyli skalę operacji na lotnisku Chopina i stwierdzili ostatecznie, że dla nich to jest jednak zbyt mało. Na tym etapie Baltona była odsunięta z postępowania, więc w konkursie realnie został Lagardere, który tylko nieznacznie poprawił ofertę, na tym PPL by niewiele zyskał. Unieważniliśmy konkurs.

...
Poprzednia
1 2 3
Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Gospodarka

Dochody podatkowe w przyszłym roku mają być o 8,9 proc. wyższe niż przewidywane ich wykonanie w tym roku – szacuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na 2017 r.

Firmy

Loty z nowego stambulskiego lotniska będą ograniczone wiosną i pod koniec lata. Powód? Drogi podejścia samolotów znalazły się na szlakach migracyjnych ptaków

Finanse

W przypadku kredytów hipotecznych we frankach z lutego 2007 r., suma zapłaconych rat, jest nadal niższa niż w przypadku kredytów w złotych, zaciąganych w tym samym okresie.

Giełda

Gdyby rozumiano to że ZUS potrzebuje warszawskiej giełdy, to nie proponowano by nigdy przeniesienia całości aktywów OFE do ZUS - powiedział na warszawskiej giełdzie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Budżet i podatki

Dochody podatkowe w przyszłym roku mają być o 8,9 proc. wyższe niż przewidywane ich wykonanie w tym roku – szacuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na 2017 r.

Nieruchomości

Pokoje hotelowe w nieodległej przyszłości mogą się dostrajać do upodobań gości, zapisanych w bazie danych. Już dziś projektanci wnętrz potrafią wpływać na ich zachowania. Bardzo ważne jest światło.

Praca

Minister Spraw Wewnętrzynych Rosji Władimir Kołokolcew wnioskuje do prezydenta o zwolnienie dwóch generałów MSW.

Opinie i Analizy

Klienci nie są najważniejsi. Pracownicy są najważniejsi. Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów – tak twierdzi Richard Branson, sławny i skuteczny biznesmen, znany m.in. z uruchomienia linii lotniczych Virgin

KOMENTARZ DNIA

Najczęściej czytane
Z ostatniej chwili
Najczęściej komentowane

KALENDARIUM

21 września 2015, poniedziałek

21 września 2015, poniedziałekNiemcy: inflacja w cenach producenta w sierpniu.
Szwajcaria: bilans obrotów bieżących w drugim kwartale.

Firmy: AmRest Holdings, Wind Mobile, Bioton, Pfleiderer Grajewo – NWZA

Wyszukaj osobę

Wpisz imię i/lub nazwisko
poszukiwanej osoby
Nie znaleziono takiej osoby
Porównaj
lokaty
Kalkulator
kredytowy
Porównaj
kredyty

Porównywarka oprocentowania rachunków i lokat

Kalkulator kredytowy

 • Okres liczony w:
 • Raty:

Prównywarka kredytowa

NASZE SERWISY TEMATYCZNE

Bądź na bieżąco - pobierz RSS

Blogi ekonomiczne

Gdy Ukraińcy wyjadą

Na 1–1,5 mln szacuje się liczbę pracujących w ciągu roku w Polsce Ukraińców. Większość przyjeżdża na kilkumiesięczne saksy. To oni będą jednym z pierwszych barometrów zmiany koniunktury na rynku pracy.

Handluj w sieci albo giń

E-rewolucja w sklepach przyspieszyła. Skrzydła rozwijają nawet małe e-sklepy z małych miejscowości. Dopalaczem stał się niedzielny zakaz handlu, który w przyszłym roku jeszcze bardziej przykręci śrubę zakupom stacjonarnym.

Zasadzka złotego rekordu

Banki płacą ciułaczom marne odsetki, dlatego trwająca właśnie złota hossa prawdopodobnie ożywi cwaniaków chcących naśladować Amber Gold.
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Broń sprzeda sąsiadom wojskowa superagencja

Gruntownie przebudowana Agencja Mienia Wojskowego pomoże rządowi i firmom w eksporcie polskiej broni. >>
common