Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Promocja turystyczna

Promocja turystyczna

Prymusi turystyki wiejskiej

Anna Kłossowska 14-08-2018, ostatnia aktualizacja 14-08-2018 23:32
źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Dwunastu laureatów ze 115 uczestników wyłonił konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej". To pierwsza taka impreza, ale ma być od teraz powtarzana co rok

Do konkursu mogli zgłaszać się właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

Konkurs został przeprowadzony w iście ekspresowym tempie. - 115 zgłoszeń w zaledwie dwa i pół tygodnia, bo tyle czasu trwało ich przyjmowanie, to bardzo dobry wynik – mówił podczas rozdawania wyróżnionym dyplomów prezes POT Robert Andrzejczyk. - A jednocześnie jakość tych produktów była wysoka.

Za unijne pieniądze

- Konkurs „Na wsi najlepiej" jest elementem większego projektu, polegającego na identyfikowaniu, upowszechnianiu i promowaniu dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich – wyjaśniał dyrektor departamentu turystyki krajowej POT Jacek Janowski. Dzięki konkursowi ma powstać pierwszy w Polsce katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Będzie on adresowany do osób już świadczących usługi dla turystów lub planujących rozpoczęcie takiej działalności. Katalog będzie miał też cel promocyjny, gdyż zawierać ma rekomendacje konkretnych miejsc.

Przedsięwzięcie prowadzone wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich".

Na czele kapituły konkursu stał Janowski, w jej skład weszli eksperci zewnętrzni i przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz regionalnych organizacji turystycznych. Ze 115 zgłoszeń Kapituła wybrała w czterech kategoriach 12 laureatów uosabiających dobre praktyki w turystyce wiejskiej, a spośród nich czterech zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii „Wypoczynek u rolnika" zajęło gospodarstwo agroturystyczne Ziołowy Dzbanek położone w Sąpach, wiosce tematycznej w gminie Młynary w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekt urzekł jury przede wszystkim mnogością oferowanych warsztatów, przybliżających tajniki ginących rzemiosł wiejskich i kultury Słowian. Drugie i trzecie miejsce w tej kategorii zajęły: gospodarstwo turystyczne Ola i agroturystyka Pod Srebrną Górą.

Trudno się przebić

- Pierwszy raz bierzemy udział w konkursie ogólnopolskim i myślę, że taka inicjatywa jest super, ponieważ miejscom jak nasze trudno się przebić z promocją do szerokiego odbiorcy, a ta oferowana przez Polską Organizację Turystyczną jest po prostu bezcenna, nigdy nie byłoby nas stać na popularyzację w takiej skali – mówi Sylwia Pacha, która z mężem Albertem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne Malowane Wierchy w Gładyszowie w Beskidzie Niskim. Zdobyła ona pierwsze miejsce w kategorii „wypoczynek na wsi".

W tym roku kilkanaście potraw tego gospodarstwa przyrządzanych z produktów lokalnych zostało wpisanych na ministerialną listę dziedzictwa kulinarnego. Gospodarze oferują aktywny wypoczynek i obserwowanie zwierząt na wolności, warsztaty o życiu pszczół i zdobienia pisanek metodą batikową, typową dla łemkowszczyzny, której kulturę promują. Pozostali laureaci tej kategorii to: agroturystyka Polesie i Villa Greta.

Lawenda i psychologia

- Uprawiamy lawendę, mamy zagrodę edukacyjną, oferujemy 27 miejsc noclegowych w lawendowych chatkach, a ponieważ zainicjowaliśmy też lawendowy glamping, liczba miejsc się zwiększyła do 32 - wylicza Barbara Idczak prowadząca z mężem Bartoszem gospodarstwo agroturystyczne Lawendowa Osada w Przywidzu w województwie pomorskim. Małżeństwo zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii „oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej". – Organizujemy warsztaty z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego i kilkudniowe spotkania „Lawendowa manufaktura kobiecego szczęścia", podczas których panie produkują lawendowe mydła, ale też mają sesje z psychologiem. Mamy lawendowe spa & wellenss, a w pobliżu stok narciarski, więc działamy cały rok – wyjaśnia. Lawendowa Osada jest laureatem wielu konkursów lokalnych i krajowych.

Drugie i trzecie miejsce tej kategorii przypadło gospodarstwu Sielsko i Anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich oraz Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  agroturystyka , konkurs , POT , promocja turystyki , turystyka wiejska

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common