Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Nowe samoloty Enter Aira sfinansuje bank, firma nie chce już gotówki z akcji

F.F. 07-11-2018, ostatnia aktualizacja 07-11-2018 22:26
źródło: materiały prasowe

DVB Bank SE sfinansuje dwa boeingi 737-8 MAX. Spółka zawiesza ofertę publiczną

Enter Air podpisał z niemieckim bankiem DVB umowę na sfinansowanie dwóch boeingów 737-8 MAX, których dostawa planowana jest w ciągu najbliższych tygodni. Razem z odsetkami zapłaci za leasing 374 mln złotych. W związku z tym przewoźnik wycofał się z rozpisania emisji akcji na ten cel.

- Od wielu miesięcy prowadziliśmy rozmowy z kilkoma instytucjami na temat finansowania nowych samolotów - mówi członek zarządu Enter Aira Grzegorz Polaniecki. - Udało nam się  wynegocjować korzystne warunki współpracy z bankiem DVB. W naszej ocenie, obecna wycena giełdowa Enter Aira nie odzwierciedla faktycznej sytuacji i potencjału spółki (akcje przewoźnika straciły w ciągu ostatniego roku prawie 36 procent - red.). Zdecydowaliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zawieszenie emisji nowych akcji, która nie jest konieczna do finansowania dwóch pierwszych samolotów. Dlatego równolegle z podpisaniem umowy leasingowej składamy do KNF wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu sporządzonego w związku z ofertą publiczną, z której środki miały częściowo finansować samoloty.

Pierwszego boeinga 737-8 MAX Enter spodziewa się w ciągu kilku tygodni. - Bardzo dobra cena wynegocjowana przed laty z Boeingiem i korzystne warunki finansowania sprawiają, że koszty użytkowania tego najnowocześniejszego w swojej klasie samolotu będą tylko nieznacznie wyższe od opłat za maszyny użytkowane obecnie. A przy tym MAX da nam sporą przewagę konkurencyjną ze względu na to, że emituje mało spalin i jest o 40 procent cichszy od tradycyjnego modelu 737 – dodaje Polaniecki.

Enter Air w sumie złożył zamówienie na sześć boeingów 737-8 MAX. Jego zdaniem samolot ma wszystkie zalety wykorzystywanych przez przewoźnika boeingów 737-800, a do tego odznacza się lepszą aerodynamiką, ma oszczędniejsze i cichsze silniki, zbudowany jest i z lżejszych i trwalszych komponentów, a co za tym idzie jest tańszy w obsłudze.

Dla nowych boeingów 737-8 MAX Enter Air przygotował też lekko zmieniony wzór malowania. Pierwszy samolot tego typu rozpocznie regularne loty w barwach przewoźnika w grudniu, a kolejny jest spodziewany w styczniu. Pierwsza maszyna jest już pomalowana i przygotowywana przez producenta do lotów testowych.

DVB Bank z siedzibą we Frankfurcie nad Menem specjalizuje się we współpracy z branżą transportową. Oferuje rozwiązania finansowe i usługi doradcze.

Przeczytaj więcej o:  Boeing , Enter air

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common