Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Podskoczyły ceny wycieczek

F.F. 11-02-2019, ostatnia aktualizacja 11-02-2019 00:55

W ostatnim tygodniu wzrosła mocno średnia cena wakacji z biurem podróży. Najbardziej zdrożały wycieczki do Turcji, na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii – pisze ekspert

Sprzedaży wycieczek od dwóch, trzech tygodni, zwłaszcza w końcowych dniach stycznia, poprawia się. Wiązać to można z poprawą nastrojów konsumenckich – zaczyna swoje podsumowanie ostatniego tygodnia prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej. Chociaż od razu dodaje też, że zwolennicy Platformy Obywatelskiej i lewicy w styczniu wyrażali większe obawy o „materialne warunki życia w perspektywie średnioterminowej (do trzech lat)" niż w grudniu (badania Kantar Public).

Klienci zwlekają z kupowaniem

Mimo lekkiej poprawy, sprzedaż pozostaje „znacząco poniżej możliwości" - uważa ekspert. Dzieje się tak przez „nadmierny pesymizm niektórych grup społecznych" i przez wywołane doświadczeniami z ubiegłego sezonu oczekiwanie konsumentów na niższe ceny.

Warto przy tym zauważyć – pisze Betlej - że wycieczki z nieodległym terminem realizacji sprzedają się na ogół dobrze, a ceny osiągane przy sprzedaży last minute są najczęściej korzystne dla organizatorów. Podobne trendy występują również w tanich liniach lotniczych, gdzie wyraźnie niższym, w porównaniu z zeszłym rokiem, cenom na wakacje towarzyszą często znacznie większe ceny rejsów z terminami wylotów w najbliższych tygodniach.

Niemcy też mają problem

Jak zauważa autor, podobna tendencja występuje w Niemczech. Sprzedaż wyjazdów zimowych idzie tam wyraźnie lepiej niż wyjazdów letnich. Potwierdzają to dane rynkowe i publikowane ostatnio informacje Thomasa Cooka, które wskazują na nadzwyczaj słabą sprzedaż lata, czyli spadek o 12 procent w ostatnim kwartale 2018 roku, przy spadku sprzedaży zimy tylko o 2 procent.

Tam jednak pesymizm konsumentów może mieć mniejsze znaczenie, gdyż mimo sygnałów o zwolnieniu tempa rozwoju gospodarczego, nastroje konsumentów „trzymają się dość mocno". Tamtejsze media, które cieszą się dość dużym zaufaniem obywateli, wspierają gospodarkę „patriotyczną narracją". Najprawdopodobniej większą też rolę odgrywają negatywne doświadczenia z ubiegłorocznego sezonu, które podobnie jak w Polsce, każą zachować wstrzemięźliwość w szybkim nabywaniu wycieczek.

Tygodniowy skok cen

Porównanie cen wakacji w szczycie sezonu, czyli w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia (5 – 11 sierpnia), zebranych 7 lutego przeprowadzone przez Traveldatę – pisze dalej Betlej – pokazało, że w ciągu ostatniego tygodnia wyjazd z biurem podróży podrożał średnio o 68 złotych w tygodniach poprzednich ceny spadły o 7 złotych i wzrosły o 48, 14, 3 i 7 złotych). Tylko jeden kierunek, i to nieznacznie, potaniał – chodzi o Portugalię, której średnia cena spadła w tym czasie o 12 złotych.

Najbardziej rosła ona natomiast w odniesieniu do wyjazdów na Gran Canarię, do Turcji Egejskiej i na Majorkę – odpowiednio o 236, 155 i 131 złotych.

Skala wzrostu średnich cen na przełomie stycznia i lutego była dość podobna do tej sprzed roku (plus 75 złotych w dwa tygodnie), zwłaszcza jeśli nie brać pod uwagę ubiegłotygodniowego spadku cen o 7 złotych, który był efektem wycofania oferty przez biuro Net Holiday – opisuje Betlej.

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

Widać, że wyraźnie więcej niż średnia (68 złotych) podniosły się ceny wyjazdów z biurami podróży do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie – o 119 i 115 złotych. W zbliżonym stopniu do średniej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o 64 złote. Stosunkowo niewiele wzrosły natomiast ceny podróży do Egiptu i Grecji – o 29 i 42 złote.

Mimo mniejszego wzrostu ceny wakacji z biurem podróży w Egipcie nadal są relatywnie drogie i są wyraźnie droższe od wycieczek do Bułgarii, a znacznie bliższe cenom wyjazdów do Turcji – wskazuje autor. Jego zdaniem jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są systematycznie rosnące ceny w Egipcie i umacnianie się tamtejszej waluty, czyli egipskiego funta. Z kolei relatywnie mniej kosztowne ceny wycieczek do Bułgarii wynikają z dużego wpływu na nie niskich cen biura TUI Poland.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common