Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Radom - lotnisko napędzi gospodarkę miasta

Anna Cieślak-Wróblewska 11-02-2019, ostatnia aktualizacja 11-02-2019 12:28
Radosław Witkowski prezydentem Radomia jest od 2014 roku. Wcześniej był m.in. posłem (PO) oraz radnym radomskiej rady miejskiej
Radosław Witkowski prezydentem Radomia jest od 2014 roku. Wcześniej był m.in. posłem (PO) oraz radnym radomskiej rady miejskiej
źródło: materiały prasowe

Ale bezrobocie w Radomiu wynosi 12 procent, jest największe wśród miast na prawach powiatu.

Gdy obejmowałem urząd prezydenta w 2014 roku, stopa bezrobocia sięgała ponad 20 procent, więc jest ogromna poprawa. Ale rzeczywiście Radom nie miał łatwo. W latach 90. w miasto mocno uderzył upadek postpeerelowskiego przemysłu, zakładów Radoskór i Zakładów Metalowych Łucznik. To firmy, które zatrudniały kilkanaście tysięcy ludzi. Pozostałość po Zakładach Metalowych, nowoczesna Fabryka Broni Łucznik zatrudnia raptem około 500 osób.

Drugim niekorzystnym czynnikiem była reforma administracyjna z 1998 r. i likwidacja województwa radomskiego. Utrata przemysłu i wielu ważnych instytucji centralnych trochę zostawiła nas w blokach startowych. Do tego jako miasto na Mazowszu nie zostaliśmy włączeni do programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej" na lata 2007-2013, choć mieliśmy wskaźniki nawet gorsze niż woj. świętokrzyskie. Zresztą w rozdaniu unijnych funduszy na lata 2014–2020 też nie jest lepiej. Mazowsze zostało już uznane za region zamożny i może korzystać z funduszy UE tylko na zasadach przejściowych. Dla nas oznacza to utrudniony dostęp do dużych środków pomocowych, a wiele rozwojowych projektów nie może być realizowanych z udziałem środków unijnych.

To może stąd wynika całkiem spora liczba rządowych inwestycji w Radomiu. Mam na myśli ulokowanie tutaj centrum rozliczeniowego resortu finansów, siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej, uruchomienie projektu Fabryka, budowę ze środków rządowych głównej arterii w mieście czy ostatnio przejęcie przez państwo Portu Lotniczego w Radomiu.

Decyzja rządu premiera Morawieckiego o przejęciu naszego lotniska i chęć budowy dużego portu regionalnego bardzo nas ucieszyła. Bo to może być motor napędzający wzrost gospodarczy miasta. Stąd też duże rządowe pieniądze na drogę, która prowadzi do lotniska. Natomiast w tym morzu miodu, o którym pani mówiła, jest i łyżka dziegciu. Wciąż czekamy na realizację obietnicy rozwoju Polskiej Grupy Zbrojeniowej, czyli budowę jej nowej siedziby, o czym mówiła jeszcze premier Ewa Kopacz. W tej sprawie od wielu lat nic się nie dzieje.

Decyzja, by Radom stał się lotniskiem zapasowym Okęcia, wzbudza ironicznie komentarze. Że leży za daleko od Warszawy i nikt nie będzie chciał z niego korzystać, że lepiej było postawić na port w Modlinie. Pan widzi sens tej inwestycji?

Oczywiście. Dla nas to bardzo ważne przedsięwzięcie, zresztą duża w tym zasługa senatora Adama Bielana, który jest jego orędownikiem. Nad tym projektem pracowaliśmy z Przedsiębiorstwem Porty Lotnicze przez kilkanaście miesięcy. Udało się i teraz trzymamy mocno kciuki, przyglądamy się, plany są obiecujące, lotnisko ma funkcjonować już w 2020 r. i tak jak powiedziałem, jestem przekonany, że będzie to istotny element rozwoju gospodarczego naszego miasta, przyniesie nowe, lepiej płatne miejsca pracy, da szansę na rozwój radomskim firmom.

...

Przeczytaj więcej o:  lotnisko , PPL , radom

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common