Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Radom - lotnisko napędzi gospodarkę miasta

Anna Cieślak-Wróblewska 11-02-2019, ostatnia aktualizacja 11-02-2019 12:28
Radosław Witkowski prezydentem Radomia jest od 2014 roku. Wcześniej był m.in. posłem (PO) oraz radnym radomskiej rady miejskiej
Radosław Witkowski prezydentem Radomia jest od 2014 roku. Wcześniej był m.in. posłem (PO) oraz radnym radomskiej rady miejskiej
źródło: materiały prasowe

Czemu wcześniej lotnisko nie zafunkcjonowało? Dlaczego nie było chętnych na latanie z Radomia?

Proszę spojrzeć na biznesplan przyjęty 
przez PPL. W pierwszym etapie inwestycje mają wynieść 0,5 miliarda złotych, w drugim – kolejne 0,5 miliarda złotych. To pokazuje, jak wielkie są nakłady konieczne do stworzenia niezbędnej infrastruktury lotniczej. Samorządu radomskiego, który był właścicielem lotniska, nigdy nie byłoby stać na wyłożenie miliarda złotych.

Mój poprzednik, podejmując decyzję, chyba porywał się z motyką na słońce. Nie do końca w samorządzie była świadomość i analizy, jak wielkie pieniądze są potrzebne na rozwój lotniska, dlatego funkcjonowało ono w takiej kadłubowej formie. Odważne decyzje prezesa PPL Mariusza Szpikowskiego dają nadzieję i szansę na prawdziwy rozwój naszego lotniska.

Czyli to nie decyzja polityczna, ratująca nieudane inwestycje samorządu zarządzanego kiedyś przez PiS?

Nie sądzę, by była to decyzja polityczna. Ma tu powstać port regionalny i mam nadzieję, że państwo zrealizuje ten projekt. Dla Radomia to także szansa na zwiększenie dostępności komunikacyjnej, przyspieszenie takich inwestycji jak budowa szybkiej linii kolejowej na trasie Warszawa–Radom, budowa trasy ekspresowej S12 zachód–wschód itp. Bo jak będzie lotnisko z prawdziwego zdarzenia, to będzie potrzebna infrastruktura zapewniająca szybki transport pasażerów.

A co dla rozwoju miasta robi radomski samorząd?

Mamy wiele pomysłów, realizujemy wiele projektów. Prowadzimy chociażby bardzo dużą inwestycję, jaką jest budowa Radomskiego Centrum Sportu. To najnowocześniejsza hala widowiskowo-sportowa na Mazowszu, na pięć tysięcy miejsc. Oprócz tego, że będzie służyła radomskim sportowcom i klubom, to przede wszystkim szansa na bardzo dobrą promocję miasta. Warszawa nie posiada takiego obiektu, więc mamy możliwość organizacji naprawdę wielkich międzynarodowych wydarzeń sportowych, kulturalnych, biznesowych itp.

Czy taka duża inwestycje się opłaci, skoro jest wysokie prawdopodobieństwo, że Warszawa w końcu zbuduje porządne centrum kongresowe?

Warszawa powinna mieć takie centrum już dawno. I trzymamy za to kciuki, ale nasze centrum będziemy mieli już w tym roku, a stolica musi poczekać jeszcze kilka ładnych lat.

Wykonawca tego centrum mocno się opóźnił i trzeba było odwołać już zaplanowane imprezy. Dużo to pana kosztowało?

Nerwów? Ogromnie dużo. Mieliśmy już zaplanowanych kilka imprez, w tym także organizowaną przez Polski Związek Piłki Siatkowej. To miało być zaraz po wywalczeniu przez Polskę tytułu mistrzów świata w siatkówce i mogliśmy przyjąć mnóstwo wspaniałych gości. Opóźnienia i konieczność odwołania wszystkiego były dla nas niezwykle frustrujące.

...

Przeczytaj więcej o:  lotnisko , PPL , radom

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common