Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

ULC: Ruch lotniczy w Polsce rośnie szybciej niż oczekiwaliśmy

nek 15-04-2019, ostatnia aktualizacja 15-04-2019 17:03
źródło: Port lotniczy Wrocław

W ubiegłym lotniska w Polsce obsłużyły 45,7 miliona pasażerów, o 14 procent więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego

W ubiegłym roku polskie lotniska obsłużyły 45,7 miliona pasażerów, o 14 procent więcej niż rok wcześniej - podaje biuro prasowe Urzędu Lotnictwa Cywilnego w komunikacie. To także 3 miliony więcej niż zakładały prognozy ULC.

Dobry rok dla lotnisk i przewoźników

Liderem wśród krajowych portów lotniczych jest niezmiennie Lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło ponad 17,7 miliona pasażerów (o 13 procent więcej rok do roku), odnotowując najlepsze wyniki pod względem wzrostu liczby pasażerów, który wyniósł ponad 2 miliony. Drugie miejsce zajęło lotnisko w Katowicach z wynikiem 950 tysięcy pasażerów więcej (plus 24 procent), a kolejne Kraków Airport - 930 tysięcy pasażerów więcej (plus 16 procent), Poznań-Ławica - ponad 622 tysiące pasażerów więcej (plus 34 procent) oraz Wrocław - 488 tysięcy pasażerów więcej (plus 17 procent).

Dobre wyniki odnotowały również porty lotnicze obsługujące mniej niż milion pasażerów rocznie. W tej grupie liderem jest port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo, który obsłużył 79 tysięcy pasażerów więcej (wzrost o 25 procent). Za nim uplasowały się Rzeszów-Jasionka - 77 tysięcy pasażerów więcej (wzrost o 11 procent) i Lublin - 24 tysiące pasażerów więcej (wzrost o 6 procent, przy czym w drugiej połowie roku z powodu zamknięcia bazy Wizz Aira port ten odnotował spadki). W 2018 roku spadek zaliczyło tylko lotnisko w Radomiu.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

W 2018 roku ponownie największą, 24-procentową dynamikę wzrostu osiągnęły PLL LOT, które przewiozły ponad 2 miliony pasażerów więcej niż w roku 2017. Największym przewoźnikiem w Polsce pod względem liczby pasażerów pozostaje Ryanair. Drugi jest Wizz Air, z którego usług skorzystało ponad milion pasażerów więcej (14-procentowy wzrost), a trzeci Ryanair Sun, który obsłużył 592 tysiące pasażerów więcej. Niezłymi wynikami może się również pochwalić czarterowa liniia Enter Air, która przewiozła ponad 430 tysiące pasażerów więcej i osiągnęła dynamikę wzrostu rzędu 28 procent.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Przewozy krajowe i międzynarodowe

Przewozy międzynarodowe w polskich portach lotniczych osiągnęły 18-procentową dynamikę wzrostu - to o ponad 11 punktów procentowych więcej niż lotniska zrzeszone w ACI Europe (Airports Council International Europe). Liczba operacji w tym okresie wzrosła o 16 procent. Tak dobry wynik osiągnięto dzięki przewozom regularnym, z których skorzystało niemal 5 milionów pasażerów więcej, a także przewozom czarterowym - prawie 1,4 miliona pasażerów więcej.

Przewozy krajowe zanotowały spadek liczby pasażerów o 14 procent, a polskie lotniska osiągnęły tym samym wynik o 18 punktów procentowych gorszy niż porty ACI Europe. Najwięcej pasażerów na trasach krajowych przewiózł PLL LOT - o 325 tysięcy więcej (plus 11 procent).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  linie lotnicze , lotniska , ulc

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common