Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Inni przewoźnicy » Promy

Promy

Wenecja ma dość gigantycznych wycieczkowców. Wygania je z centrum

ula 08-08-2019, ostatnia aktualizacja 08-08-2019 13:04
źródło: AFP
źródło: AFP
źródło: AFP

Włoski rząd zdecydował, że ogromne statki wycieczkowe już wkrótce nie będą mogły wpływać do laguny w Wenecji

Ministrowie podjęli taką decyzje po tym jak ogromny liniowiec zderzył się w czerwcu tego roku z niewielką łodzią turystyczną. Ogromne statki turystyczne będą mogły cumować jedynie z dala od historycznego centrum Wenecji - informuje "Financial Times".

Liniowiec MSC Opera z 2679 pasażerami na pokładzie najpierw zderzył się z niewielką łodzią turystyczna, lekko raniąc pięć osób a następnie staranował nabrzeże Canale della Giudecca, prowadzącego do Placu św Marka.

Według AFP wypadek spowodowany był awarią silnika MSC Opera. Jednak dziennik "Corriere della Serra" napisał, że doszło do pęknięcia jednego z kabli łączących statki wycieczkowe z holownikami, które pomagają im wejść do kanałów. Statek nie był w stanie zatrzymać się z powodu silnych prądów popychających go w kierunku doku.

Miesiąc później kolejny statek wycieczkowy niemal uderzył o nabrzeże przystani Riva San Biagio. Costa Deliziosa niemalże otarł się o nabrzeże i w ostatniej chwili uniknął kolizji. Pprzedstawiciel linii tłumaczył, że manewr był wynikiem problemów w związku z kiepską pogodą - grad i silny wiatr, ale kapitan "cały czas panował nad statkiem".

Wenecjanie od lat mają dość gigantycznych liniowców wpływających do niemal samego centrum miasta i cumujących przy zabytkowych nabrzeżach.

Według mieszkańców i władz Wenecji nieprzebrane tłumy turystów niszczą miasto oraz jego zabytki. Co roku 500 statków wycieczkowych przywozi do miasta 1,5 mln turystów. Dziennie do 55-tysięcznego miasta przybywa koło 30 tys. osób. Połowa z nich nie korzysta z lokalnej infrastruktury, ponieważ śpi i stołuje się na statku. Wenecja minimalnie korzysta z tego typu ruchu turystycznego. Dlatego tez burmistrz miasta postanowił wprowadzić od września specjalny podatek od każdego turysty - 3 euro.

Danilo Toninelli, włoski minister ds. transport, powiedział, że stopniowo będą zmieniane trasy statków wycieczkowych, tak by omijały centrum Wenecji i by nie dochodziło do tak niebezpiecznych sytuacji jak z liniowcami MSC Opera i Costa Deliziosa. Liniowce będą mogły cumować od września w terminalach Fusina i Lombardia - nadal w lagunie, ale z dala od centrum Wenecji. Docelowo władze chcą, by liniowce cumowały poza laguna w terminalach Chioggia (przy wejściu do laguny) lub Lido San Nicolo - po adriatyckiej stronie.

Przeczytaj więcej o:  wenecja

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common