Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Przyszły rok zapowiada się tłusto dla touroperatorów

Filip Frydrykiewicz 14-08-2019, ostatnia aktualizacja 14-08-2019 07:37

„Słabszy popyt na wyjazdy we wrześniu może wynikać ze znaczącego w tym sezonie udziału wakacyjnych wyjazdów rodzinnych, których liczba w naturalny sposób maleje wraz z końcem szkolnej przerwy. Popyt i relatywne ceny na wyjazdy wakacyjne mają tendencję do wzrostu nie tylko w tym, ale i w kilku poprzednich sezonach (za wyjątkiem ostatniego). Może się to wiązać ze wzrostem udziału klientów z tzw. Polski B bardziej skoncentrowanych na wakacyjnych wyjazdach rodzinnych niż premiowi turyści z dużych miast, których część – podobnie jak mieszkańcy krajów nadbałtyckich – najcieplejsze miesiące spędza na własnych daczach, a na wyjazdy wypoczynkowe udaje się w spokojniejszych miesiącach przed i po szczycie sezonu".

Betlej przedstawia teraz wykres wzrostu cen wycieczek z wylotami po szczycie sezonu.

Widać – wyjaśnia Betlej - mniejszą skalę rocznego wzrostu cen niż w lipcu i sierpniu, i chociaż w kolejnych tygodniach różnica ta stanie się najprawdopodobniej korzystniejsza, to raczej nie osiągnie przy podobnym wyprzedzeniu wielkości z dwóch poprzednich miesięcy. Obecnie przy identycznym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu (3 tygodnie), roczny wzrost cen we wrześniu (+154 złote) jest wyraźnie mniejszy od lipcowego (+357 złotych) i nieco mniejszy od sierpniowego (+184 złote). Nie jest to sytuacja korzystna, zwłaszcza, że nie jest ona już wspierana niższymi cenami paliwa lotniczego i mocnym kursem złotego do walut. „Tym razem odmiennie niż w wielu ostatnich tygodniach czynnik ten w minionym tygodniu działał na niekorzyść organizatorów. Sytuacja ta może być jednak przejściowa, a jej negatywna skala ograniczona".

Nieco lepsza pogoda jaka zapanowała w wielu rejonach kraju w ostatnich dniach działa niekorzystnie dla touroperatorów. W skróconych badaniach opinii prowadzonych przez Kantar Public ujawniła się natomiast dość znaczna poprawa nastrojów konsumenckich, które generalnie współgrają z ostatnimi pozytywnymi zmianami nastrojów społecznych.

Emocje wokół Thomasa Cooka

Na zakończenie tej części materiału (drugą część pod tytułem „Traveldata: Słaby złoty osłabia biura podróży" zamieściliśmy wczoraj) Betlej nawiązuje do losów Thomasa Cooka. W zeszłym tygodniu koncern ogłosił, że Rosjanka, Lidia Rodionowa z Ulianowska nad Wołgą kupiła większy pakiet akcji koncernu turystycznego i jej stan posiadania osiągnął łącznie 3,46 procent wszystkich akcji spółki.

Czytaj: "Rosjanka właścicielką znacznego pakietu akcji Thomasa Cooka".

Wiadomość ta tak mocno rozgrzała inwestorów (spekulantów?), że tego dnia sprzedano i kupiono w sumie 188 milionów akcji koncernu, czyli prawie 12,3 procent wszystkich wyemitowanych przezeń akcji. Ich kurs skakał, a względna różnica między najniższym i najwyższym kursem w ciągu dnia wyniosła aż 60 procent.

Tego samego dnia właściciel tureckiej Anex Tourism Group Neset Kockar, który ostatnio też kupił pakiet akcji koncernu, ale większy, bo liczący 8,01 procent, stwierdził publicznie, że sytuacja finansowa spółki jest lepsza niż się sądzi. A 750 milionów funtów, które chce zainwestować chińska firma Fosun (ma już 18 procent akcji) to suma z naddatkiem pokrywająca potrzeby Cooka.

W poniedziałek jednak Thomas Cook podał informację sugerującą odwrotną sytuację - że pakiet jest zbyt mały i dla tego jest w trakcie rozmów o powiększenie go o dalsze 150 milionów. Na wieść o tej zmianie drobni akcjonariusze zaczęli wyprzedawać akcje. W trakcie tej sesji straciły one 18,3 procent.

W tej całej coraz bardziej dziwacznej sprawie – kończy prezes Traveldaty - coraz większe zdumienie budzi, że w firmie, której prezes wielokrotnie zapewniał, że wszystko idzie świetnie i zgodnie z planami, nagle powstała dziura wielkości prawie 1,1 miliarda dolarów (0,9 mld funtów)?

1 2 3
Następna

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common