Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Touroperatorzy i agenci turystyczni - dylematy korekty rozliczenia VAT

Leszek Lewandowicz 11-09-2019, ostatnia aktualizacja 11-09-2019 11:09
źródło: Adobe Stock

Samo wystawienie faktury korygującej nieprawidłową stawkę podatku nie powinno budzić wątpliwości, ale rysuje się spór między agentami a touroperatorami o podstawy opodatkowania - jedna ze stron może stracić możliwość odliczania 23 procent VAT

Sprawa stosowania stawki VAT w wysokości 0 procent do wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu usług sprzedaży imprez turystycznych, świadczonych w imieniu i na rzecz touroperatorów, które odbywają się poza terytorium Unii Europejskiej, została częściowo poruszona w artykule opublikowanym 3 czerwca 2019 roku „VAT: agenci turystyczni mogą występować o zwrot podatku", w którym przywołano stanowisko zaprezentowane w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 maja 2019 roku (0112- KDIL1-3.4012.137.2019.1.KB).

Czytaj też: "Pośrednik turystyczny z zerową stawką VAT".

Prawidłowość stosowania stawki 0 procent raczej nie budzi obecnie zastrzeżeń organów podatkowych. Potwierdza to również interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 lipca 2019 roku (0112-KDIL1-3.4012.200. 2019.2.AK).

Stawka 0 procent jest stosowana prawidłowo do bieżących rozliczeń, na podstawie § 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2013 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (tekst jedn. DzU z 2018 roku poz. 2350) - w odniesieniu do usług, które dotyczą imprez turystycznych odbywających się poza terytorium Polski i Unii Europejskiej.

W przeszłości prowizje były jednak opodatkowywane stawką VAT w wysokości 23 procent. Za wykonywane czynności agenci otrzymują od touroperatorów wynagrodzenie prowizyjne obliczane według stawek określonych w umowach, w których z reguły było używane określenie „stawka brutto". Wynagrodzenie prowizyjne jest obliczane od wartości cen sprzedawanych wycieczek określanych jako imprezy turystyczne. Wynagrodzenie prowizyjne jest dokumentowane fakturami wystawianymi na touroperatorów.

Kwota należnego VAT była obliczana w kwocie należnej prowizji (tak zwana metoda „w stu"). Taki sposób rozliczenia akceptowali touroperatorzy. Uwaga - stanowisko w sprawie stosowania stawki 0 procent nie jest skutkiem zmiany przepisów, a więc należy uznać, że stosowana dotychczas stawka 23 procent była nieprawidłowa i powodowała zawyżenie należnego podatku.

Faktura korygująca

W takiej sytuacji przepisy o podatku od towarów i usług, z uwagi na zawyżanie kwot podatku należnego w wystawianych fakturach, przewidują wystawienie faktur korygujących, w których prawidłowo zostanie zastosowana stawka VAT 0 procent (art. 29a ust.13 i 14, a także art. 106j ust.1 pkt 5 ustawy o VAT).

O ile samo wystawienie faktury korygującej nie powinno budzić wątpliwości, o tyle rysuje się spór między agentami a touroperatorami dotyczący podstawy opodatkowania - jedna ze stron może stracić kwotę odpowiadającą VAT w stawce 23 procent.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  Agent turystyczny , prowizja , touroperator , vat

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common