Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Ceny wycieczek ciągle niskie, ale jest nadzieja...

F.F. 02-07-2018, ostatnia aktualizacja 02-07-2018 08:52
Duże przeceny widać szczególnie w odniesieniu do kierunków
Duże przeceny widać szczególnie w odniesieniu do kierunków "premium" jak Wyspy Kanaryjskie
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Poprawa nastrojów konsumenckich, odpadnięcie polskiej drużyny z mundialu i brzydka pogoda – to trzy czynniki, które powinny pozytywnie wpłynąć na sprzedaż wyjazdów zagranicznych w biurach podróży – pisze ekspert

Ostatni raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki ze sprzedaży wycieczek w biurach podróży przyniósł informację o niedużym wzroście w 25. tygodniu tego roku ("W biurach podróży tydzień albański"). Wynik ten wprawdzie zdołał przebić rekord ustanowiony w drugim tygodniu stycznia o około 2 procent, ale był to wynik mocno wymęczony, gdyż poprawianie rekordu zajęło w tym sezonie 23 tygodnie, podczas gdy w poprzednim okres ten wyniósł 13 tygodni – pisze w swoim cotygodniowym podsumowaniu sytuacji na rynku turystyki wyjazdowej prezes Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Jak wylicza, dynamika wzrostu sprzedaży w segmencie imprez lotniczych dość wyraźnie się obniżyła, bo do 18,5 procent podczas gdy przed tygodniem wyniosła 26,5 procent. Ale za to do 21,6 procent podniosła się dynamika dwuletnia, chociaż tydzień wcześniej sięgnęła 11,8 procent. „Wyraźna poprawa wyniku w takim ujęciu była możliwa przez powrót do dodatnich wartości dynamiki sprzedaży z roku 2017, po zakończeniu długiego weekendu związanego z ubiegłorocznymi świętami Bożego Ciała. Mimo to rezultat pokazuje, że dwuletnia dynamika wzrostu sprzedaży wycieczek pozostaje jednak nadal w ogólnym łagodnym trendzie spadkowym" - zwraca uwagę ekspert.

Jego zdaniem, obraz ten jest jednak zaniżony ze względu na to, że tylko w małej części bierze pod uwagę dane dwóch touroperatorów, których dynamika wzrostu jest większa od przeciętnej – chodzi o biura podróży TUI Poland i Rainbow.

Grecja w górę, Egipt w dół

Zaglądając do danych o sprzedaży z innego źródła, sieci agencyjnej Wakacje.pl, ekspert konstatuje, że w ostatnim tygodniu największą dynamiką wzrostu cechowała się – biorąc pod uwagę najważniejsze kierunki - sprzedaż wyjazdów do Grecji. Ujemną zaś wyjazdy do Egiptu.

Grecja: wzrost o 0,61 procent. Maj i czerwiec z reguły są bardzo korzystnymi miesiącami dla sprzedaży Grecji, ale w tym sezonie Grecja wyraźniej zyskuje w nich udziały niż w sezonach wcześniejszych. Jedną z przyczyn mogą być relatywnie coraz korzystniejsze dla turystów ceny wycieczek do tego kraju na tle większości kierunków.

Albania: wzrost o 0,08 procent. Bardzo duże obniżki cen wycieczek do Albanii, rozpoczęte w drugim tygodniu czerwca (w sumie o blisko 250 złotych dla terminów sierpniowych) zdecydowanie przyspieszyły sprzedaż tego kierunku. Przyspieszenie to jest tym bardziej imponujące, że liczone jest od stosunkowo niedużej bazy, gdyż jest to kierunek ciągle jeszcze średniej wielkości. Z przeliczeń wynika, że w przedostatnim tygodniu liczba rezerwacji do Albanii wzrosła aż o 150 procent. W minionym tygodniu tempo sprzedaży nieco spadło, ale i tak jest ono blisko dwukrotnie szybsze od w miarę stabilnego z tygodni poprzednich. Przykład ten przy okazji pokazuje, jak łatwo pobudzać w turystyce sprzedaż przez obniżanie cen.

Hiszpania: spadek o 0,13 procent. Wcześniejsze wyraźne zyskiwanie udziału w rynku przez ten kierunek mogło mieć związek z dużą sprzedażą na tygodnie przedwakacyjne, w których ceny Hiszpanii były bardzo korzystne.

Turcja: spadek o 0,23 procent. Poprawić tempo sprzedaży tego kierunku może obniżenie cen na wyjazdy, choć na razie nie sprzyjają temu duże zniżki cen w Grecji. Również zakończenie w ostatnią niedzielę wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji i wygrana dotychczasowego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana może korzystnie wpłynąć na postrzeganie Turcji – uważa ekspert.

Egipt: spadek o 0,24 procent. Spadek zainteresowania wyjazdami do tego kraju może mieć związek z dosyć wysokimi cenami, zarówno bieżącymi, jak i sprzed roku.

Poprzednia
1 2 3 4

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Coral Travel , Exim , Grecos , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common