Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Ceny wycieczek ciągle niskie, ale jest nadzieja...

F.F. 02-07-2018, ostatnia aktualizacja 02-07-2018 08:52
Duże przeceny widać szczególnie w odniesieniu do kierunków
Duże przeceny widać szczególnie w odniesieniu do kierunków "premium" jak Wyspy Kanaryjskie
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Przeceny sięgają coraz dalej

Prezes Traveldaty wraca też do problemu „nadspodziewanie dużych przecen wycieczek". Początkowo obejmowały one imprezy z nieodległymi terminami wyjazdów. „Sytuacja ta na razie nie tylko nie ustąpiła, ale przeceny rozprzestrzeniają się na coraz odleglejsze terminy wyjazdów, w tym na pierwszy tydzień sierpnia.

Traveldata ilustruje problem dwoma wykresami, na których widać, że ceny wycieczek lipcowych silnie zniżkują wraz z przybliżaniem się terminu ich realizacji, przy czym „tempo i wielkość tych zmian osiąga dawno nie widziane wartości".

Autor zauważa, że zniżkom cen nadal generalnie lepiej opierają się tańsze kierunki tańsze (choć w ostatnim tygodniu zjawisko to jest mniej wyraźne), które chętniej wybierają klienci z tzw. Polski B. Z kolei sytuacja Turcji mogła mieć związek z sytuacją polityczną w tym kraju przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Kierunki uważane za „premiowe", czyli Wyspy Kanaryjskie wyraźnie łatwiej poddają się spadkom cen i to pomimo nieco mniejszej ich podaży, zarówno ze strony biur podroży jak i tzw. tanich linii. Dużych spadków cen doświadcza też Grecja, choć w jej wypadku może to być rezultatem wzrostu podaży, która z trudem znajduje odpowiednią liczbę klientów – rozważa Betlej.

Przeceny uderzają touroperatorów po kieszeni

Przeceny rozszerzające się na pierwszą połowę sierpnia są większe niż przeceny lipcowe, jeśli porównać wyjazdy z takim samym wyprzedzeniem wobec terminu wyjazdu – wyjaśnia dalej ekspert i ilustruje to kolejnym wykresem.

„To, co może niepokoić na tym wykresie, to sytuacja na cztery tygodnie przed wylotem, która wskazuje na bardziej dynamiczne spadki cen sierpniowych wycieczek w porównaniu z lipcowymi, przy identycznym wyprzedzeniu wobec terminu wylotu. Spowodowała ona, że oferowana i częściowo zrealizowana skala przecen wycieczek sierpniowych wyraźnie przekroczyła wielkości lipcowe. Może to wróżyć kontynuację niekorzystnej z punktu widzenia biur podróży sytuacji.

Przeciągający się okres tak dużych zniżek, zwłaszcza w sytuacji droższego paliwa lotniczego i nieco słabszego złotego prowadzi do znacznego zmniejszania się marż, a co za tym idzie zysków organizatorów. Można wstępnie szacować, że obecna fala głębokich przecen spowodowała już ubytek w łącznym wyniku organizatorów w granicach 55-70 milionów złotych – podsumowuje ekspert.

Za duża podaż, za mały popyt

Przyczyn tego stanu rzeczy należy doszukiwać się w braku równowagi między podażą imprez turystycznych, a popytem na nie. Szczególnie zbyt dużo jest na rynku oferowanych wyjazdów do miejsc lepszej kategorii, na przykład Wyspy Kanaryjskie i „mieszanych", jak Grecja.

Podaż na kierunkach „premiowych" oprócz touroperatorów zwiększyły również tanie linie lotnicze (o około 35 procent), które teraz „bez ceregieli silnie obniżają ceny, podnosząc w ten sposób konkurencyjność wyjazdów organizowanych samodzielnie".

Drugiej przyczyny – wskazuje Betlej – należy doszukiwać się w silnej presji na ceny spowodowanej ofensywą drugiego pod względem wielkości przychodów biura podróży TUI Poland. Spowodowało to, że w czerwcu kolejni organizatorzy zaczęli znacząco obniżać ceny, w tym także trzeci gracz na rynku, czyli Rainbow, a ostatnio również (na wyjazdy w lipcu) lider polskiej branży, czyli Itaka. Za nimi idą pozostali, bo nie mają wyboru – ocenia autor analizy.

Zawiódł – ciągnie dalej temat Betlej – optymizm organizatorów. A na zaawansowanym etapie sezonu możliwości zmniejszenia programów są ograniczone, dlatego przywracanie równowagi musi siłą rzeczy odbywać się kosztem cen wyjazdów.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Coral Travel , Exim , Grecos , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common