Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Ceny wycieczek ciągle niskie, ale jest nadzieja...

F.F. 02-07-2018, ostatnia aktualizacja 02-07-2018 08:52
Duże przeceny widać szczególnie w odniesieniu do kierunków
Duże przeceny widać szczególnie w odniesieniu do kierunków "premium" jak Wyspy Kanaryjskie
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

Chmurzy się – będzie lepiej

Ekspert widzi jednak nadzieję na zmianę tego trendu. Zmieniają się bowiem warunki osłabiające popyt, czyli – jak wymienia – gorsze nastroje konsumentów, piłkarskie mistrzostwa świata i nadspodziewanie dobra pogoda.

Oto nastroje konsumentów (wyniki wstępne TNS) poprawiły się i osiągnęły najwyższy od dziesięciu lat poziom. Poza tym zakończenie udziału Polaków w mistrzostwach świata w piłce nożnej powinno sprzyjać ożywieniu popytu na wakacje, a i pogoda się psuje, choć to akurat „ma niejednoznaczny wpływ na popyt na zagraniczne wakacje", bo z jednej strony zniechęca do wyjazdów krajowych, ale z drugiej - opóźnia wyjazdy osób, które już wcześniej zaplanowały je na okres po żniwach.

„Przewaga jest jednak po stronie czynników pozytywnych, co pozwala żywić nadzieję, że przy dodatkowym wsparciu ze strony przycinania niektórych programów czarterowych sytuacja (...) zacznie się stopniowo poprawiać" - konkluduje autor.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z biurami podróży z wylotami pomiędzy 6 i 12 sierpnia, średnia cena w porównaniu tydzień do tygodnia spadła o 40 złotych – taki wniosek przynosi opisywane przez Betlej badanie cen przeprowadzone przez Traveldatę. Największe zniżki w ostatnim tygodniu zanotowano w wypadku wyjazdów na Kos – średnio o 200 złotych, do Portugalii – o 198 złotych i na Teneryfę – o 189 złotych. Najwięcej drożały zaś podróże zorganizowane na Korfu – o 69 złotych, na Majorkę – o 45 złotych i do Tunezji – o 25 złotych.

Wykres obejmuje przebieg zmian cen na pięciu najważniejszych kierunkach w polskiej letniej turystyce wyjazdowej, które są też często przedstawiane w kontekstach sprzedażowych na wykresach bazujących na danych Wakacji.pl.

Taniej niż tydzień i rok temu

Miniony tydzień przyniósł ponownie wyższe od przeciętnej (czyli od 40 złotych) spadki średnich cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie (o 65 złotych), bardzo bliskie przeciętnej do Grecji (spadek o 42 złote), niezbyt duże spadki cen wyjazdów do Bułgarii i Turcji (o 24 i 21 złotych), zaś minimalne wzrosty cen wycieczek do Egiptu - o średnio 8 złotych.

Ceny w Tunezji po ośmiu zwyżkach z rzędu (łącznie o prawie 300 złotych) i siedmiotygodniowych wahaniach, wzrosły tym razem o 6 złotych. Nadal relatywnie wysokie ceny na tym kierunku sprzyjają popytowi na innym nabierającym obecnie znaczenia kierunku, którym jest Albania, tym bardziej, że ostatnio ceny bardzo znacznie się tam obniżyły – opisuje prezes Traveldaty.

Jeśli chodzi o porównanie rok do roku, to badanie wykazało, że średnia cena wyjazdu w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia była niższa o 137 złotych. Działo się tak, mimo że cena paliwa lotniczego w minionym tygodniu była aż o 33,3 procent większa niż przed rokiem, a złoty był o około 2,5 procent słabszy niż 12 miesięcy temu, co dawało wyższe koszty wycieczek o około 135 - 145 złotych.

Na wykresie widoczne jest pozostawanie Egiptu już trzeci tydzień z rzędu na pozycji lidera wzrostów cen wycieczek rok do roku (wzrost o 86 złotych) i jest to obecnie jedyny duży kierunek, który jest droższy niż przed rokiem. Stosunkowo niewielkie przeceny dotknęły popularne w tzw. Polsce B kraje, czyli Bułgarię (spadek o 6 złotych) i Turcję (spadek o 63 złote). Nadal coraz wyraźniej tracą na cenach kierunki „bardziej premiowe", czyli Wyspy Kanaryjskie i Grecja (o 318 i 182 złotych) przy czym te pierwsze nawet pomimo mniejszego niż przed rokiem wolumenu podaży wycieczek – wyjaśnia Betlej.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , cena , Coral Travel , Exim , Grecos , Itaka , rainbow , touroperator , TravelData , TUI , wezyr

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common