Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

3,2 miliona turystów czarterowych w 2018 roku

Filip Frydrykiewicz 29-01-2019, ostatnia aktualizacja 29-01-2019 06:00
źródło: archiwum prywatne
autor: Filip Frydrykiewicz

W zeszłym roku z biurami podróży wyjechało o 11 procent więcej klientów niż rok wcześniej – pokazują dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. O ile wyjazdy czarterowe rosły bardzo dynamicznie, o tyle podróże krajowe zanotowały spadek

W zeszłym roku z biurami podróży wyjechało 7,85 miliona Polaków*. To o 763 tysiące, czyli 11 procent, więcej niż rok wcześniej. Z tej liczby 3,6 miliona skorzystało z wyjazdów w Polsce lub do krajów ościennych. 3,17 miliona natomiast wybrało się z biurami podróży na wycieczki czarterowe. Pozostały milion, a dokładnie 1,07 miliona, to klienci biur podróży, którzy też skorzystali z wyjazdów zagranicznych, ale innym transportem niż samoloty czarterowe (samoloty rejsowe i autokary).

Ciekawie wyglądała dynamika wzrostu lub spadku tych podróży w podziale na kwartały. Pierwszy kwartał przyniósł wzrost czarterowych wyjazdów o 49 procent, drugi o 36 procent, a trzeci o 37 procent. W czwartym kwartale dynamika nagle się osłabła i wyniosła jedynie 8 procent. Prawdopodobnie to efekt bazy, wobec której odnosi się dane z końca 2018 roku – w czwartym kwartale 2017 roku, w tak zwanym first minute, sprzedaż wycieczek w biurach podróży rosła bardzo gwałtownie (konkretnych danych TFG nie ma, bo sam powstał w listopadzie 2016 roku).

W podróżach z kategorii „Polska i kraje sąsiednie" ta ewolucja wyglądała o wiele gorzej. W pierwszym kwartale liczba wyjeżdżających z biurami podróży rosła o 11 procent, w drugim o 6 procent, ale już w trzecim spadła o 14 procent, a w czwartym o 13 procent w stosunku do stanu sprzed roku.

Podsumowując – o ile liczba klientów biur podróży, korzystających z wycieczek czarterowych zwiększyła się o 32 procent, o tyle tych, którzy zwiedzali kraj lub bliską zagranicę, spadła o 2 procent.

W ostatnim roku liczba zarejestrowanych w centralnej ewidencji firm turystycznych powiększyła się stosunkowo niewiele – z 4380 do 4442.

Po trzech kwartałach 2018 roku – to ostanie oficjalne podsumowanie - w kasie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego zebrano 84 miliony złotych. Jak mówi dyrektor TFG Renata Mentlewicz, ostatni kwartał przyniósł prawdopodobnie nie więcej niż 10 milionów złotych. - Nie uda się więc uzyskać okrągłej sumy 100 milionów złotych, co zakładaliśmy - dodaje.

Mimo to Mentlewicz ocenia zeszły rok jako udany. Współpraca z touroperatorami przebiegała sprawnie. Nieco pracy przysporzyło Funduszowi wdrażanie zmian spowodowanych wejściem w życie w lipcu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Procentowało tu natomiast uporządkowanie rynku touroperatorskiego, jakie TFG przeprowadził w pierwszym roku działalności. Wysłał wtedy do marszałków województw około 200 wniosków o wykreślenie z ewidencji biur podróży, które nie wypełniają obowiązku składania comiesięcznych deklaracji lub zalegają z płaceniem składek za obsłużonych klientów. Teraz takie sytuacje zdarzają się dużo rzadziej.

TFG przeszedł też w ostatnim roku chrzest bojowy, jeśli chodzi o pierwsze wypłaty dla poszkodowanych klientów niewypłacalnego biura podróży. 65 tysięcy złotych musiał dołożyć do sumy gwarancji jakie miało biuro Martin z Płocka. Jak zapewnia Mentlewicz, pieniądze trafiły do poszkodowanych w ciągu dwóch, trzech dni.

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , fundusz turystyczny , TFG , turysta

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common