Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Mylące dane wyprowadziły touroperatorów na manowce

F.F. 30-01-2019, ostatnia aktualizacja 30-01-2019 01:38
źródło: Bloomberg

Informacje Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego o klientach biur podróży potwierdzają, że statystyki systemu rezerwacyjnego MerlinX mogły zmylić touroperatorów i być przyczyną ich kłopotów w zeszłym roku – wskazuje ekspert

W najnowszym materiale dotyczącym rynku turystyki wyjazdowej prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej skupił się na analizie sprzedaży w biurach podróży, przyjmując jako punkt wyjścia opublikowane przez nasz serwis wczoraj dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego za zeszły rok.

Czytaj więcej: "3,2 miliona turystów czarterowych w 2018 roku".

Według nich wzrost liczby sprzedanych czarterów w IV kwartale roku 2018 wyniósł 8 procent, ale żeby wyliczyć wzrost sprzedanych wyjazdów na sezon 2019 roku – pisze ekspert - trzeba wziąć pod uwagę, że letnie wycieczki sprzedawane były już we wrześniu, a nawet w sierpniu (Itaka), w sezonie jeszcze wcześniejszym zaś jedynie w części września. Wyniki samego IV kwartału należałoby więc powiększyć o sprzedaż wycieczek we wrześniu i sierpniu 2018, które będą realizowane w obecnym sezonie, a do IV kwartału 2017 dodać jedynie sprzedaż wycieczek w części września 2017, które należały do sezonu poprzedniego.

Dlatego, zdaniem Betleja, po przeliczeniu okaże się, że dynamika wzrostu na koniec grudnia wynosiła około 18 procent. W styczniu jednak stopniowo „opada w kierunku 10 procent (po 3 tygodniach stycznia było to około 13-15 procent, czyli tyle ile podaliśmy w ostatnim materiale)".

Dodatkowe 9-10 procent w stosunku do sprzedaży w IV kwartale dla znacznie lepszej sprzedaży wrześniowej i sprzedaży sierpniowej może wydawać się zbyt mało, zwłaszcza że sprzedaż grudniowa była słaba, ale należy pamiętać, że we wczesnym okresie sprzedaży jest ona mniej intensywna – dowodzi dalej autor. Przy okazji warto wspomnieć, że porównując takie dane z danymi z innych źródeł można z niezłym przybliżeniem ocenić również dynamikę sprzedaży najbardziej obecnie ofensywnego organizatora, czyli TUI Poland.

Błędne informacje rozregulowały rynek?

Wzrost roczny wyjazdów czarterowych wyniósł jak pokazuje TFG 32 procent. Stąd Betlej wylicza, że ponieważ dynamika dodawanego kwartału 2017 była znacznie większa niż odejmowanego z 2018 roku, przekłada się to na dynamikę wzrostu w czarterach sezonu 2017/20 do sezonu wcześniejszego w wysokości nieco ponad 35 procent. Taką Traveldata podawała wcześniej na podstawie własnych wyliczeń – zaznacza ekspert.

Raporty z systemu MerlinX zmyliły wiele osób z branży turystycznej. Zdaniem prezesa Traveldaty dane TFG kolejny raz potwierdzają, że raporty bazujące na informacjach z systemu MerlinX, które upowszechnia Polski Związek Organizatorów Turystyki nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji na rynku a przez to „spowodowały osłabienie czujności [touroperatorów] wobec konsekwentnie powtarzanej przez Instytut Traveldata tezy o znacznie większej dynamice wzrostu zorganizowanej turystyki wyjazdowej, a biura TUI Poland w szczególności".

Brak prawidłowej informacji – ubolewa Betlej - odbija się na turystyce wyjazdowej. Może powodować podejmowanie błędnych decyzji. „Prawdopodobnie przykładem takich właśnie kłopotów są niespotykane w historii zawirowania na rynku turystyki wyjazdowej jakie miały miejsce wiosną i latem ubiegłego roku. Może to wcale nie zachłanność organizatorów [którzy nadmiernie powiększyli swoje programy], ale błędne informacje rozregulowały rynek?".

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common