Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: Biura podróży hamują, a niektóre upadają

Filip Frydrykiewicz 26-07-2019, ostatnia aktualizacja 26-07-2019 14:50

W drugim kwartale tego roku sprzedaż wycieczek w biurach podróży mocno przyhamowała. Lepiej natomiast wygląda bilans ostatnich dziewięciu miesięcy – pokazują dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

W poniedziałek, 22 lipca, minął termin składania przez touroperatorów do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego deklaracji za czerwiec. W deklaracjach podają oni, ile zawarli umów na imprezy turystyczne. Pozwala to podsumować ich działalność w drugim kwartale  tego roku. Dane TFG są najlepszym źródłem do oceny stanu sprzedaży w biurach podróży.

Kwartał na minusie

Z najnowszych deklaracji wynika, że w drugim kwartale biura podróży zawarły 1,031 mln umów o udział w imprezach turystycznych. Chodzi o same wyjazdy zagraniczne, bez podróży krajowych i do krajów sąsiednich, które są liczone jako osobna kategoria. To o 0,6 procent mniej niż rok wcześniej. W tej liczbie samych wyjazdów czarterowych było 767 tys., czyli o 0,7 procent mniej niż w 2018 roku, kiedy to biura sprzedały 762 tys. imprez.

Od kiedy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny prowadzi statystyki, to pierwszy kwartał, podczas którego nie nastąpił przyrost klientów, licząc rok do roku. Wprawdzie deklaracje składane tradycyjną drogą, na papierze, jeszcze mogą spływać do TFG, ale z doświadczenia wiadomo, że ich wpływ na zmianę tych wartości będzie już znikomy.

Jeśli jednak zsumować sprzedaż od początku roku turystycznego, czyli października 2018 roku, do końca czerwca tego roku, wynik jest dużo lepszy (3,025 mln klientów) i wynosi 5 procent, a w wypadku samych czarterów (2,131 mln klientów) - 3 procent.

- W poprzednim sezonie biura rosły dużo dynamiczniej. Przypomnę, że pierwsze półrocze zakończyło się 42-procentowym wzrostem czarterów – komentuje dyrektor TFG Renata Mentlewicz. - Na tym tle tegoroczne wyniki możemy ocenić jako pewną stabilizację. Zresztą podczas wiosennej konferencji serwisu Turystyka.rp.pl touroperatorzy deklarowali, że w tym roku bardziej niż zdobywaniem nowych klientów będą zainteresowani uzyskaniem dobrego wyniku finansowego. To cieszy, bo oznacza, że poprawi się ich sytuacja ekonomiczna.

Czytaj: "Touroperatorzy 2019: Przez samoograniczenie do sukcesu".

Upadło już osiem biur

Mentlewicz zwraca też uwagę, że ostatnie stosunkowo liczne niewypłacalności biur podróży są prawdopodobnie wynikiem zeszłorocznego nadmiaru ofert turystycznych na rynku, a co za tym idzie częstego obniżania ich cen poniżej kosztów, a także odpływu klientów z biur podróży.

Jak przypomina, dotąd najgorszy był pod tym względem rok 2012, kiedy zanotowano serię 15 upadłości biur podróży. Jeszcze w następnym roku takich sytuacji zanotowano siedem. Potem każdego roku było ich mniej, a teraz ponownie widać wzrost niewypłacalności.

W zeszłym roku niewypłacalność ogłosiły cztery firmy: Rejs Club z Gdańska, Gromada Gorzów z Gorzowa Wielkopolskiego, Martin z Płocka i Millenium Travel z Legnicy. A w tym roku zbankrutowało już osiem: Mistral z Rybnika (luty), „Wycieczka" z Piotrkowa Trybunalskiego (luty), Voyager z Torunia (marzec), Olimp z Krakowa (marzec), Maltur z Malborka (maj), Mediterraneum z Poznania (lipiec), Steja Travel z Jastrzębia-Zdroju (lipiec) i Kama Tours z Lublina (lipiec).

...
Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , fundusz turystyczny , TFG , turysta

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common