Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Traveldata: Grecja liderem wakacyjnych podwyżek

Filip Frydrykiewicz 30-07-2019, ostatnia aktualizacja 30-07-2019 07:22

O 122 złote skoczyła w ciągu ostatniego tygodnia średnia cena wakacji w biurach podróży, a o 282 złote, jeśli liczyć rok do roku. Tak dużej różnicy cen jeszcze w tym roku nie było

Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata co tydzień porównuje ceny wyjazdów z biurami podróży. Jak relacjonuje w najnowszym podsumowaniu prezes tej instytucji Andrzej Betlej, w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 5 a 11 sierpnia* wzrosła o 122 złote (poprzednio wzrosła o 77 złotych i spadła o 48 złotych, a wcześniej wzrosła o 12, 6, 24 i 5 złotych i dwukrotnie spadła o 13 złotych). To tegoroczny rekord podwyżki.

Najwięcej, bo 544 złote, zyskała cena wakacji na Korfu (przed tygodniem były tam duże zniżki). Mocno wzrosły też ceny wyjazdów na Rodos i Lanzarote – odpowiednio o 321 i 201 złotych.

Na drugim biegunie znalazły się obniżki, w wypadku podróży do jednego z hoteli na Półwyspie Chalcydyckim (Chalkidiki) było to 66 złotych, a wyjazdu na Zakintos i Majorkę – 56 i 46 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

W minionym tygodniu najmocniej rosły ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji - o 231 i 201 złotych. Dużo mniej rosły ceny do Turcji – o 106 złotych. A najłagodniejsze były zwyżki cen wycieczek do Egiptu i Bułgarii – o 75 i 62 złote – opisuje Betlej.

Badanie średniej ceny imprez turystycznych wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia pokazało, że tegoroczna średnia cena jest większa od średniej z poprzedniego sezonu o 282 złote. To również rekordowa wartość w bieżącym sezonie.

Dziesiąty raz z rzędu w tym sezonie – przypomina autor – czynniki, które mają wpływ na koszty touroperatorów, działały na ich korzyść. Co to znaczy? Cena paliwa lotniczego była mniejsza niż przed rokiem o 4 procent (2,65 zł/litr). Jednocześnie kurs złotego wobec euro i dolara był o 0,2 procent lepszy. „Łączny wpływ obu tych czynników był korzystny dla organizatorów w znacznie mniejszym stopniu niż w poprzednich tygodniach i wyniósł około minus 15 - minus 5 złotych".

Najmocniej w minionym tygodniu drożały wycieczki do Grecji, średnia cena wzrosła w skali roku o 415 złotych, czyli aż o 147 złotych więcej niż przed tygodniem. Za nią pod względem podwyżki uplasowała się Turcja ze zmiana ceny o 380 złotych, a dalej Egipt, który podrożał w ciągu roku o 342 złote.

Znacznie, bo z 94 do 187 złotych zwiększyła się też cena wyjazdu do Bułgarii. Nieco mniej natomiast, o 175 złotych, na Wyspy Kanaryjskie. „Na obecną skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze w poprzednim sezonie notowały one znaczny spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio 192 złote" - zastrzega Betlej.

...
Poprzednia
1 2 3

Przeczytaj więcej o:  TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common