Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Betlej: Wyjątkowo wysokie ceny w biurach podróży

Filip Frydrykiewicz 31-07-2019, ostatnia aktualizacja 31-07-2019 07:20

Polska gospodarka słabnie. Może to prowadzić do spadku nastrojów konsumentów, a co za tym idzie spadku popytu na zagraniczne wakacje, chociaż nie nastąpi to tak szybko, jak niektórzy będą wieszczyć – pisze ekspert

Ostatnie dni wakacji i słaba pogoda w kraju – to dwie przyczyny przyspieszenia wzrostu cen imprez turystycznych w biurach podróży. Średni ich koszt wzrósł w minionym tygodniu o rekordową sumę 282 złotych, licząc rok do roku. Co najmniej podobne wielkości notowane są również dla wyjazdów last minute z wylotami w tygodniu do 4 sierpnia, a także w drugim pełnym tygodniu sierpnia – pisze prezes Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej w cotygodniowym podsumowaniu sytuacji na rynku turystyki wyjazdowej.

Czytaj: "Traveldata: Grecja liderem wakacyjnych podwyżek".

W porównaniu z poprzednim sezonem zarówno ceny jak i marże (wzrost kosztów był dotychczas ograniczany przez korzystne ceny walut i paliwa lotniczego) pozostawały z punktu widzenia touroperatorów wyraźnie lepsze. Zwłaszcza dotyczy to last minute, a najbardziej ofert wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie. W ostatnich dwóch tygodniach średnie ceny na tym kierunku wzrosły aż o 475 złotych. To częściowo efekt ograniczenia z 10 do 6 rejsów tygodniowo połączeń na tym kierunku przez tanich przewoźników - część popytu przenosi się do biur podróży – wyjaśnia ekspert.

Dodaje zarazem, że zapowiadana przez światowe serwisy meteorologiczne poprawa pogody w sierpniu i pierwszej połowie września, może mieć wpływ na zmniejszenie się dynamiki wzrostu cen wycieczek. I przedstawia wykres pokazujący skalę wzrostu cen z wylotami w tym okresie i ich zmianę w stosunku do terminu wylotu.

Jak wyjaśnia autor, pewnym niekorzystnym czynnikiem może wydawać się zmniejszenie się rocznego wzrostu cen w porównaniu z sytuacją w lipcu tego roku. Przy tym samym wyprzedzeniu wobec wyjazdu (tydzień), roczny wzrost cen w sierpniu jest znacznie mniejszy od lipcowego (282 wobec 436 złotych). Jednak akurat w minionym tygodniu była to sytuacja stosunkowo korzystna, gdyż wzrost ten odnosi się do mniejszych niż zwykle w tym okresie spadków przed rokiem (140 złotych). Daje to łączną zmianę netto w wysokości 142 złotych, podczas gdy dla lipca zmiana ta wynosi 78 złotych. Z punktu widzenia biur podróży sytuację poprawia jeszcze wpływ niższych obecnie cen paliwa lotniczego i często nieco korzystniejszych kursów walut.

Ekonomiści pochopnie oceniają dane

Betlej pisze, że nie są wprawdzie jeszcze znane dokładne dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego za drugi kwartał tego roku, ale wstępnie przytoczone zostały one przez Turystykę.rp.pl ("Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: Biura podróży hamują, a niektóre upadają"). Wynika z nich, że wyjazdy czarterowe wzrosły w ostatnich trzech kwartałach (IV kw. 2018 oraz I i II kw.2019) o około 3 procent. Uwzględniając, że sprzedaż sezonu letniego zaczęła się w biurach już ponad miesiąc wcześniej (np. od połowy sierpnia przez biuro Itaka), a także biorąc pod uwagę szacowany przyrost wycieczek organizowanych z wykorzystaniem lotów tradycyjnych i tanich linii lotniczych można szacować, że dynamika sprzedaży wyniosła 6 procent. Zgadzałoby się to z wyliczeniami Traveldaty, która na 25 maja określała wprawdzie wzrost na 6,8 procent, ale w czerwcu dynamika sprzedaży wypadła w okolicach zera, co przełożyło się na spadek sprzedaży skumulowanej o 0,8 - 1 procent.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common