Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Biura Podróży

Biura Podróży

Traveldata: Wrzesień w biurach podróży pod znakiem podwyżek

Filip Frydrykiewicz 07-08-2019, ostatnia aktualizacja 07-08-2019 07:25

Ktoś, kto planował wypoczynek we wrześniu, najtaniej mógł w ostatnim tygodniu kupić wyjazd do Egiptu, Turcji i Tunezji w Coralu Travel, do Grecji w Rainbow, a na Wyspy Kanaryjskie i do Bułgarii w TUI Poland – ustaliła Traveldata

Jak pisze w cotygodniowej analizie prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej, w minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 2 i 8 września* wzrosła o 29 złotych.

Najmocniej skoczyła cena wakacji na Dżerbie – o 311 złotych. Mocno wzrosły też koszty podróży na Korfu i Rodos – o 130 i 117 złotych.

Były też kierunki, które taniały. I tak w wypadku wyjazdu na Majorkę cena spadła w ciągu tygodnia o 97 złotych, na Cypr – o 47 złotych, a na Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) – o 42 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa.

W minionym tygodniu bardziej niż w wypadku innych kierunków wzrosły średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie - o 69 złotych. W mniejszym stopniu rosły ceny wycieczek do Grecji i Egiptu – o 48 i 46 złotych, a jeszcze łagodniejsze były zwyżki cen wycieczek do Bułgarii – o 33 złote.

Badanie średniej ceny wyjazdów w porównaniu z ceną sprzed roku (ciągle chodzi o pierwszy pełny tydzień września) doprowadziło Traveldatę do wniosku, że obecna średnia cena jest większa od średniej z poprzedniego sezonu o 122 złote (w tygodniach wcześniejszych, dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, ceny przewyższały ubiegłoroczne o 282, 204, 184, 159, 192, 167, 123, 80, 87, 102, 95 i 93 złotych).

Betlej zauważa, że ostatni tydzień przyniósł niekorzystne – pierwszy raz od dziesięciu tygodni – zmiany powodujące, że ich koszty mogły wzrosnąć. Otóż choć cena paliwa lotniczego zmalała w stosunku do stanu sprzed roku o 6 procent (2,65 złotego wobec 2,82 złotego za litr) to jednak słabszy kurs złotego o 2,1 procent, zniwelował z naddatkiem ten efekt. Łączny wpływ obu tych czynników można policzyć jako wzrost kosztów o 10 - 20 złotych.

Autor przewiduje jednak, że w kolejnych tygodniach wpływ tych dwóch czynników powinien być korzystny dla organizatorów turystyki lub neutralny.

Grecja we wrześniu się ceni

Najbardziej w ujęciu rok do roku zdrożała - podobnie jak dla wyjazdów sierpniowych – Grecja, średnio o 167 złotych. Znaczące zwyżki średnich cen wycieczek zaznaczyły się też w odniesieniu do wakacji w Egipcie, o 145 złotych, i Turcji - o 116 złotych.

Skala rocznej zwyżki ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie wyniosła 97 złotych. Z kolei w wypadku Bułgarii różnica wyniosła 88 złotych.

„Na skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze w poprzednim sezonie ceny notowały znaczny spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio aż 248 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że w całym okresie ostatnich co najmniej kilkunastu tygodni ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie korzystne" - komentuje Betlej.

I podaje jeszcze wyniki badania średnich cen dla mniej masowych kierunków. Wakacje na Cyprze w tym roku są droższe o 256 złotych, na Malcie o 210 złotych, a w Maroku o 157 złotych. Rosną też średnie ceny wyjazdów do Portugalii, na Majorkę i do Albanii – o 102, 45 i 30 złotych. Najmniej, bo tylko o 10 złotych, zmieniła się cena w wypadku Tunezji.

Średni spadek średniej ceny o 650 złotych, czyli o 17 procent, wydaje się zaskakująco duży – pisze Betlej. Trzeba jednak pamiętać, że ceny sierpniowych „lastów" (do których traveldata odnosi ceny wrześniowe) były w tym sezonie szczególnie wysokie, a wrzesień sprzedaje się jeszcze dość niemrawo.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , TravelData

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common