Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

Unia i Katar otworzą sobie nieba

Piotr Rudzki 06-02-2019, ostatnia aktualizacja 06-02-2019 15:03
źródło: Bloomberg

Unia Europejska i Katar uzgodniły warunki umowy o liberalizacji transportu lotniczego, tak zwanego otwartego nieba, która podpiszą w tym roku

To część szerokiego porozumienia o usługach lotniczych obejmującego zapisy o uczciwej konkurencji, przejrzystości, ochronie środowiska i interesów konsumentów, ale konkretnych szczegółów nie ujawniono. Porozumienie oznacza, że „wszyscy przewoźnicy z 28 krajów Unii i Kataru mają nieograniczony dostęp do ich wzajemnej przestrzeni powietrznej"' — podał Qatar Airways w komunikacie.

Dyrektor generalny ds. mobilności i transportu Komisji Europejskiej Henrik Hololei powiedział na konferencji CAPA w Dosze, że ta umowa zapewni otwarte rynki i uczciwe warunki korzystania z nich — informuje Reuter. Hololei poinformował ponadto, że rozmowy z Omanem w tej samej sprawie zaczną się w marcu i że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie chciały podjąć negocjacji o podobnych warunkach.

Qatar Airways, podobnie jak Emirates i Etihad Airways, były oskarżane o korzystanie z nieuczciwych subwencji publicznych, co dawało im przewagę nad innymi przewoźnikami. Linie znad Zatoki Perskiej zaprzeczały temu. — Podjęliśmy śmiałe kroki uzgadniając artykuły umowy o uczciwej konkurencji, aspektach społecznych, praktykach biznesowych i przejrzystości — powiedział prezes Qatar Airways Akbar al-Baker.

W ramach tego porozumienia emirat nie będzie wymagać od europejskich przewoźników posiadania miejscowego agenta od sprzedaży biletów na loty do Dohy — dodał. — Katar zobowiązał się do oferowania uczciwych i przyjaznych warunków biznesowych, a w wyniku tego europejskie linie lotnicze będą korzystać z nieograniczonych możliwości komercyjnych, jakich nie miały nigdy dotąd — powiedział prezes Qatar Airways.

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common