Partner strategiczny:

Linie lotnicze i lotniska

W USA podwójne drzwi do kokpitu

Piotr Rudzki 09-02-2019, ostatnia aktualizacja 09-02-2019 18:17
źródło: Bloomberg

Kongresmeni w USA chcą zwiększenia bezpieczeństwa w samolotach, aby nie doszło do powtórki z zamachów z 11 września 2001 roku. Domagają się, aby linie lotnicze instalowały podwójne drzwi do kokpitu

Porywanie samolotów nadal pozostaje zagrożeniem mimo znacznego zwiększenia środków bezpieczeństwa w światowym lotnictwie po 11 września 2011 roku, kiedy to 18 terrorystów uprowadziło cztery samoloty - dwa zniszczyły World Trade Center w Nowym Jorku, jeden uszkodził budynek Pentagonu, a czwarty rozbił się wcześniej, po dramatycznej interwencji pasażerów — oświadczyło czterech członków Kongresu:, demokraci Andre Carsson i Josh Gottheimer i republikanie Brian Fitzpatrick i Peter King.

W ubiegłym roku Kongres wprowadził wymóg instalowania drugiej bariery, która nie pozwoli przyszłemu terroryście wtargnąć do kabiny pilotów w chwili podawania im posiłków albo, gdy jeden z nich zechce skorzystać z toalety. Ten przepis dotyczy jednak samolotów dopiero produkowanych, nie obejmuje już używanych.

Projekt ustawy złożony w ubiegłym tygodniu rozszerza wymóg instalowania podwójnych drzwi na wszystkie eksploatowane już samoloty pasażerskie. Nosi nazwę ustawy o zwiększonym bezpieczeństwie lotniczym im. Saraciniego, od nazwiska pilota Victora Saraciniego, który zginął 11 września po uprowadzeniu jego samolotu. Wdowa po nim, Ellen, działała na rzecz przyjęcia takiego przepisu — podaje Reuter.

Podwójne drzwi pozwolą pilotom zamknąć główne drzwi do kokpitu przed otwarciem następnych, superlekkich z siatki drucianej, prowadzących do części z pasażerami. Obecne działania ochronne sprowadzają się do stanięcia przy drzwiach stewarda albo zablokowania dojścia wózkiem z jedzeniem.

Koszt zainstalowania dodatkowych drzwi wyniesie od 5 tysięcy do 12 tysięcy dolarów, zależnie od typu samolotu — ocenili kongresmeni.

Airlines for America, branżowa organizacja reprezentująca dużych przewoźników, jak American Airlines, Southwest Airlines i United stwierdziła, że linie lotnicze powinny instalować podwójne drzwi. Jej rzecznik Vaughn Jennings powiedział, że branża lotnicza współpracowała ściśle z urzędem bezpieczeństwa transportu TSA we wdrożeniu systemu zabezpieczeń po 11 września i zauważyła, że niektórzy przewoźnicy zdecydowanie uważają, że dodatkowo drzwi do kokpitu mają uzasadnienie w niektórych samolotach.

Zrzeszenie Pilotów Linii Lotniczych ALPA popiera projekt nowej ustawy, zwróciło się do urzędu lotnictwa FAA o natychmiastowe wdrożenie decyzji Kongresu z ubiegłego roku dotyczącej nowych samolotów, „aby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa naszych kokpitów".

Po zamachach z 2001 roku linie lotnicze wzmocniły drzwi do kokpitów, a TSA wprowadził zaawansowany sprzęt kontrolny na lotniskach. Urzędowi temu podlega także Federalna Służba Szeryfów Powietrznych (Federal Air Marshal Service), która umieszcza w amerykańskich samolotach na świecie uzbrojonych funkcjonariuszy w cywilu. Oba rozwiązania: kontrole na lotniskach i powietrzni szeryfowie były jednak krytykowane.

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common